Медия без
политическа реклама

Прогноза: България ще достигне 70% ваксиниране през 2040 г.

Здравният министър уверява, че имаме сили да правим по 100 000 дози на ден

25 Яну. 2021Обновена
ЕПА БГНЕС

"Всички ваксини, които до момента сме получили, са поставени, а вторите дози на хората се съхраняват във фризерите. България постъпи изключително консервативно, но далновидно. Ако не беше така, днес разговорът щеше да бъде за безотговорно поведение и липса на дози за 17 000 български граждани". Това коментира днес в Стара Загора здравният министър проф. Костадин Ангелов. Според него имаме сили да ваксинираме по 100 000 души на ден, стига да има доставки.

"Организацията, която сме създали, дава възможност на ден у нас да бъдат ваксинирани от 50 хил. до 100 хил. души. За целта, като изпълнители, са включени лични лекари, лечебни заведения, както и мобилни екипи. Нямаме притеснения, защото темпът за изпълнение на ваксинационния план вече зависи не от организацията, а от доставките на ваксини в страната“, коментира Ангелов. Именно с доставките обаче в последните дни има сериозни проблеми и за разлика от българските власти, в Европа реагират доста остро на забавянето.

Изказването на министъра идва в отговор на две тежки констатации за България - страната ни изостава сериозно от другите държави в Европа, а според прогнози ще достигне заветната цел да ваксинира 70% от населението през 2040 г. Данните на поддържаната от Оксфордския университет платформа Оur world in data показват, че страната ни е на последно място в Европа по темпо на ваксинации с тъжните 0,38% ваксинирано население. Дори да се отчете уговорката, че съзнателно заделя втората доза, за да няма логистични проблеми, страната ни пак не би се преместила нагоре в класацията.

 

ЛИДЕРИ

В Европа най-напреднала във ваксинацията е Великобритания, която започна първа в началото на декември - тя вече е ваксинирала 10.1% от населението. Малта излезе на второ място с 4,5% ваксинирано население. Тук вероятно е ползвана статистиката за населението на Малта на Обединените нации, според която към 2020 г. малтийците са били 442 215. По данни на Евростат населението на Малта за 2020 г. е 514 564 души. Ваксинираните в Малта като абсолютен брой според статистиката на Оur world in data са 18 930 души към 23 януари. Това надхвърля първоначално обявените планове в Малта за ваксинирането на 16 000 души до края на януари. Страната разчита на микс от 500 000 дози от "Пфайзер/БиоНТех", 100 000 от "Модерна" и евентуално 1 млн. броя от "Астра Зенека" след одобряването й. Това на практика означава, че цялото население е покрито с по една доза от ваксината на "Пфайзер/БиоНТех". 

В класацията в Европа следват Дания с 3,51% ваксинирано население, Словения - с 2,68 и Испания и  Ирландия - с 2,49 и 2,47 процента от населението. България и Холандия са единствените страни в Европа с показател по 1% - Холандия е ваксинирала 0,79% от населението си. Ниското ниво в България вероятно се обяснява с по-ниски поръчки към двамата производители с одобрени вече ваксини - (България едва на второ четене завиши поръчката към "Пфайзер/БиоНТех" от първоначалните 1 млн. дози на 3,9 млн. дози, но тези допълнителни количества ще идват вероятно през втората половина на годината) и 500 000 дози от ваксината на "Модерна". На Балканите Сърбия задмина България с 2,4% ваксинирано население, като страната реши, че ще започне доставки и на руската ваксина "Спутник 5". 


ПРОГНОЗА

С темпото, с което властите в България поставят ваксини срещу коронавируса напоследък, целта 70% от цялото население над 18 г. да бъде ваксинирано ще бъде постигната чак през август 2040 г. Такова изчисление е направило брюкселското издание "Политико". Заключението е на базата на средния брой ваксинирани дневно през последните 7 дни преди публикацията от 22 януари. За България става дума за 1139 дози и ако страната иска 22 септември 2021 г. да постигне целта да е поставила по 2 дози до постигане на минималния посочен праг за колективен имунитет, ще трябва да увеличи броя на дневните ваксинации 29 пъти - до 33 368 дози на ден.

За сравнение, ако Малта поддържа сегашното си темпо, на 22 септември ще е защитила 37% от групата и към май 2022 г. ще е ваксинирала 70% от пълнолетното си население. Втора се очаква да е Румъния - 26% към 22 септември и приключване с кампанията през декември 2022 г. С така използвания метод изчислението показва, че в края на септември България ще е ваксинирала 3% от целевата група. За да постигнем целта си, трябва да увеличим темпото 29 пъти. За Латвия е изчислено, че следва да увеличи темпа на ваксиниране 17 пъти, Италия - 10 пъти, Унгария - 9 пъти.

 

 

СПОКОЙСТВИЕ

България заделя достатъчно ваксини, за да може на всеки имунизиран да се гарантира и поставяне на втората доза. Така секретарят на Националния ваксинационен щаб Радосвета Филипова обясни пред "Нова телевизия" ниския темп на ваксиниране и увери, че това е разумното поведение. "Сигурно е, че всички, които са започнали имунизация, ще я завършат", посочи Филипова и даде за пример Италия, където всяка получена доза се използва веднага и това поставя в риск процеса при всяко забавяне на следваща доставка. Според нея по-бавното ваксиниране се дължи и на изискването то да се прави от лекари, а не от всяко медицинско лице. Филипова коментира, че няма притеснения от евентуално забавяне на доставката на ваксини от британската фирма "Астра Зенека". По думите на Филипова е реалистично да се правят между 10 и 20 хил. имунизации дневно, когато има достатъчно мобилни екипи.

 

ДОСТАВКИ

4-а поредна пратка ваксини срещу COVID-19 на Pfizer/BioNTech кацна в София днес около 7 ч. Този път получените дози са 14 040 - количеството трябва да компенсира по-малкото бройки, които страната ни получи миналата седмица. България очаква от "Пфайзер" 83 000 дози през февруари и 104 000 - през март. От "Модерна" е планирано да получим 54 000 дози до края на март, като днес трябваше да дойде втора пратка с 3600 дози, но доставката ще стане до края на седмицата.

"Очакваме след средата на март-април да имаме по-големи количества от ваксините", коментира шефът на агенцията по лекарствата Богдан Кирилов. При 2 компании в момента, от които очакваме 4.5 млн. дози, ще могат да бъдат ваксинирани 2.2 млн. души, обясни той. Ако до средата на годината компаниите с разрешени ваксини станат 5, то прогнозно бихме могли да ваксинираме 2.5 млн. души до юни. 

"На този етап няма данни ваксините да не действат на новите щамове. Постоянно се правят изследвания, към момента няма такива пояснения. Нищо не е категорично, но важното е, че всички експерти в ЕС работят много в тази посока", обясни експертът. 

Тази седмица се очаква и решението на Европейската агенция по лекарствата за ваксината на "АстраЗенека", припомни Кирилов. През уикенда обаче се появиха сериозни опасения, че от "АстраЗенека" няма да могат да доставят 100-те млн. дози, обещани на ЕС, а едва 40 млн. дози. България заложи най-много именно на тази компания. Следващата одобрена ваксина в ЕС ще е тази на "Джонсън и Джонсън".

По последни данни ваксинирани у нас са около 26 хиляди души от първата фаза на ваксинационния план - медицински лица, като на 4610 е поставена и втората доза. Във втората фаза, която се очаква да започне тази седмица, попадат учителите и социалните работници.

Още по темата