Прокуратурата също прогледна, че има проблем със системата за известяване BG-ALERT, която или се задейства, когато не трябва или не се включва, когато е необходимо. Държавното обвинение обяви, че нарежда спешна проверка на системата. В същото време премиерът Росен Желязков се закани на вътрешния министър Даниел Митов и на шефа на пожарната, че ако до 10 дни въпросната система не работи успешно, то няма да има прошка, без да посочва какво точно означава това.
От официално съобщение на държавното обвинение става ясно, че и.ф. главния прокурор Борислав Сарафов изпратил "писмо до министъра на вътрешните работи Даниел Митов и до директора на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ главен комисар Александър Джартов, с което ги сезира за извършването на проверки относно състоянието и функционирането на системата BG-ALERT с цел защитата на високия обществен интерес".
В писмото на Борислав Сарафов се посочва, че през последните години България беше засегната от редица бедствия - наводнения, екстремни температури, бури, пожари и др., които отнеха човешки животи и нанесоха значителни щети, както на инфраструктурата в сферата на енергетиката, водните ресурси, така и на промишлеността, селското стопанство, поминъка и имуществото на хората, което поражда безпокойство по отношение осигуряването на устойчива и безопасна среда на живот на населението.
„Предвид зачестилите напоследък земетресения в съседна Република Турция, в района на Мраморно море, усетени и на територията на нашата страна, сред нашето общество се изразява тревога от състоянието и функционирането на системата BG-ALERT за разпространение на съобщения за предупреждение на населението“, се посочва още в писмото на и.ф. главен прокурор.
Инспекцията следва да провери осъществената координация, подобряване на взаимодействието, диалога и споделянето на информация за риска с всички компетентни държавни и местни органи, имащи отношение по предприемане на адекватни действия за опазване живота и здравето на гражданите и намаляване на имуществените щети, предизвикани от земетресения и други извънредни ситуации.
Главният прокурор е изискал информация относно резултатите от проверката, включващи установени нарушения, предприети действия за отстраняването им и конкретни мерки за осигуряване на своевременна информираност на населението при рискове от бедствия. При наличие на данни за извършени престъпления евентуално виновните лица ще бъдат привлечени към наказателна отговорност.
"За пореден път констатираме, че системи, изградени с публични средства - поради ведомствени или други съображения, не сработват тогава, когато им е времето, мястото и поводът да сработват". пък заяви премиерът Росен Желязков в началото на правителственото заседание, визирайки системата за известяване.
"В рамките на 10 дни, Министерство на вътрешните работи, Министерство на икономиката, Министерство на електронното управление, Министерство на енергетиката и Министерство на земеделието, заедно с НСОРБ, НИМХ и Агенцията за борба с градушките да представят план и ако е необходимо промени в Наредбата за BG-ALERT. Така че тази система, която е изградена и добра, да може да работи", заръча министър-председателят.
"Управлението е синтез от споделяне на информация и системи. Няма как да се феодализира една система и всеки да си пази информацията за себе си. Извинение не може да е, че определени хора не са минали на обучение", заяви още Желязков.
"10 дни колеги, след това няма прошка", обърна се премиерът към шефът на пожарната Александър Джартов, който да уведоми МВР министъра Даниел Митов.
Часове по-късно стана ясно, че и Митов се е спешил по проблема. "В изпълнение на разпореждане на министър-председателя Росен Желязков, министър Даниел Митов изпрати писма до министрите на електронното управление Валентин Мундров, на енергетиката Жечо Станков, на земеделието и храните Георги Тахов, на икономиката и индустрията Петър Дилов, на околната среда и водите Манол Генов, до изпълнителния директор на ИА „Борба с градушките“ Валери Ценов, до и.д. генералния директор на Института по метеорология и хидрология проф. д-р Таня Маринова и до председателя на Управителния съвет на Националното сдружение на общините в Република България Даниел Панов", написа МВР в официално съобщение.
С писмата министър Митов ги приканил да определят в спешен порядък свои представители с мандат за вземане на решения за участие в работна група. Нивото на длъжностните лица трябва да е не по-ниско от заместник-ръководители на съответните институции и организации. Задачата на работната група ще бъде да изготви план за използването на системата за разпространяване на предупреждения за населението BG-ALERT.
В изпълнение на разпореждане на и.ф. главния прокурор Борислав Сарафов, Митов издал заповед за назначаване на комисия във връзка с функционирането на системата BG-ALERT. В хода на проверката в Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“, комисията ще изяснява обстоятелствата, свързани с възникнали на 23 април т.г. проблеми с предаването на съобщения чрез системата за предупреждения, както и осъществената координация, взаимодействието, диалога и споделянето на информация за риска с всички компетентни държавни и местни органи, които имат отношение към случая. Министърът разпорежда на комисията да предложи мерки за предприемане на адекватни действия за усъвършенстване на организацията и дейността. Проверката ще се извърши по план, утвърден от директора на Дирекция „Инспекторат“.