Медия без
политическа реклама

Борисов: Ако бяхте изчегъртали ГЕРБ, каква еврозона щяхте да видите?!

Ще управляваме още 3 години, Трифонов и Зафиров са категорични по тази тема, обяви той

08 Юли 2025Обновена
Бойко Борисов
БГНЕС
Бойко Борисов

С поредно изригване към медиите, а вероятно и към българския народ, че не е премиер в този исторически момент, реагира водачът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов на влизането на страната в еврозоната. Той даде пресконференция по случая в партийната централа.

Оказа се, че и премиерът Росен Желязков предпочита централата, вместо сградата на Министерския съвет. Той говори първи – благодари на европейските институции, че са признали усилията на българите за пълноправна интеграция в ЕС, както и на всички правителства от кабинета "Костов" насам, но най-вече, както Желязков, подчерта, на трите правителства на Борисов.

Желязков обясни, че през следващите 6 месеца предстои "плавен процес на подготовка на системите за работа с еврото и информационна кампания", което да гарантира, че българите ще преминат по "най-плавен и спокоен начин" през смяната на валутата. Той увери, че държавата е готова и ще работи, за да отговори на страховете на българите и да "разбие всички фалшиви новини и манипулации". "Нашата основна задача ще бъде българите в еврозоната да имат по-високи доходи, които да имат по-висока покупателна способност и винаги да изпреварват инфлационните процеси", посочи премиерът.

После благодари на всички политически сили, подкрепящи еврото. "Но най-вече искам да благодаря на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов - лидер на парламентарното мнозинство и най-голямата парламентарна група, за това, че неотклонно през всичките тези години - и като премиер, и като лидер на опозицията и на най-голямата парламентарна група, отстояваше тази политика за бъдещето на българския народ", каза премиерът.

Бойко Борисов се захвана да обяснява на "опозиционните медии, които изключително ценя", както се изрази, че журналистическите заглавия са щели да бъдат съвсем различни, ако Румъния беше влязла в еврозоната, вместо България. Идеята му беше да покаже каква огромна работа свършила неговата партия. За това, твърдеше Борисов, е прекрачил "червените линии", направил е коалиция с БСП и ИТН, и разчита на подкрепата на ДПС-НН на Делян Пеевски. Заслуги даде не само на европейските лидери, но и на бившия си финансов министър Владислав Горанов, санкциониран по "Магнитски".

"Ако бяхте изчегъртали ГЕРБ, каква еврозона щяхте да видите, да ви питам? Успяхме, удържахме и днеска това е факт. Не мога да се зарадвам! За тези 4 години така зомбирахте обществото, че не мога да се зарадвам", недоволстваше Борисов (някой от хората му в залата за пресконференции го поправи, че били 5 години – бел.ред.). След това натърти, че нищо нямало да се получи, ако депутатите на Пеевски не подкрепяха правителството, и упрекна ПП-ДБ, че трябвало сега да бъдат на една маса заедно с него, но избрали да работят с "Възраждане", МЕЧ и "Величие" за падането на кабинета.

"Е, заведох ви там - в сърцето на Европа! Там сте! Айде да видим сега дали ще ви дойде акълът на всичките!", викаше Борисов. И поиска другите политически сили да помагат за борбата със спекулата. "Остава МВР да хване пантерата и прокурорския син, всичко ще е точно ... Вярно, някои си почиват; да, и днес сме дали 1.050 млн. лв. за "Боташ"; пък гледам - карат си кабриолетите и са много добре, харчат си парите, а ние с костюмите за тази заплата в жегата, но си струва", говореше той.

Влизането в Шенген той приписа на кабинета "Главчев", а в еврозоната – на кабинета "Желязков". За себе си добави: "Да, успяхте, не съм аз премиер, кеф ви е, но мисля, че направих достатъчно." Не стана ясно към кого се обръща с обвинението, че му попречили да оглави правителство. За управлението прогнозира: "Стабилно управление още 3 години (тоест, пълен мандат – бел.ред.). Тук и Слави Трифонов, и Зафиров са категорични по тази тема." Така повтори – като ехо, думите на Пеевски отпреди няколко години, че настоящото правителство ще завърши изцяло мандата си.

Самият водач на ДПС-НН пусна писмена позиция, в която предупреди властта, че "процесът на въвеждането на еврото трябва да премине в условията на максимален контрол и защита на хората от спекуланти и възможни злоупотреби, за да могат да усетят само най-доброто от това, което предстои пред тях с влизането ни в Еврозоната". По думите на Делян Пеевски, след днешния ден "пътят на България към Европа и евроатлантизма еднозначно завърши и никога повече няма и не може да има "смяна на посоката"".  После обяви себе си за гарант, че "проруските партии и неродените проекти нямат бъдеще".

Според Станислав Балабанов от ИТН влизането в еврозоната е шанс, че България може да бъде сред развитите европейски държави. "Ние трябва да гарантираме, че българските граждани няма да платят този преход с инфлация и спекула, и ще направим всичко възможно, докато има редовно правителство, да гарантираме стабилността и сигурността на гражданите", обеща той. Балабанов каза, че се надява управляващите действително да изкарат 5-годишен мандат. А за подкрепата на ДПС-НН витиевато обясни: "Ние сме управляващо малцинство и в пленарна зала всеки има право да подкрепя важните за страната политики и законопроекти."

Водачът на БСП Атанас Зафиров изреди пред журналисти предимствата от еврото - по-добра финансова стабилност, по-ниски лихви, повече инвестиции и много по-добри условия за развитие. Той очаква по-добра бизнес среда, което според него ще доведе до увеличение на доходите.

Председателят на парламента Наталия Киселова коментира, че въвеждането на еврото ще изисква определени законодателни промени, по-конкретно приемането на закон, уреждащ общи въпроси, свързани с единната европейска валута. "Амбицията на 51-вото Народно събрание е законодателно не само да се уредят принципите, които трябва да се спазват при въвеждането на еврото, но и да се гарантира на българските граждани, че са приети всички мерки, предложени от регулаторите и изпълнителната власт, в случай че са установили законодателни пропуски, позволяващи спекула след въвеждането на единната европейска валута", обяснява Киселова, цитирана от парламентарния пресцентър. Тя заявява увереността си, че мнозинството ще свърши тази работа.

Ивайло Мирчев, съпредседател на ДБ, заяви, че днешният ден е исторически, а заслугата за него принадлежи на всички управлявали през последните 4-5 години. Той подчерта, че големите предизвикателства пред България, включително проблемите с корупцията и неработещите институции, остават нерешени и трябва да се работи по тях. Мирчев коментира и задържането на варненския кмет Благомир Коцев от антикорупционната комисия. "Нека има проверки, но изведнъж да се окаже, че има 2-3 корумпирани кмета и те са от ПП-ДБ, не е сериозно. Сами знаете, че и ГЕРБ, и ДПС имат изключително палави кметове в страната, има и схеми за покупка на гласове", каза той. По думите му, прокуратурата действа избирателно, а трябва да действа срещу всички.

Лидерът на ПП Асен Василев пусна видеообръшение, в което констатира, че България вече е пълноправен член на ЕС. "Във всичките му формати няма нито едно решение, което да се взема без българско участие и без да се чуе българският глас. Оттук нататък дали ще живеем с европейски стандарт зависи само от нас", каза той.

От групата на АПС също обявиха, че членството в еврозоната "финализира дългогодишния процес по пълноправната европейска интеграция на страната ни". "Ние винаги сме подкрепяли пълноправното членство на България в ЕС – не просто като политически приоритет, а като стратегически избор за бъдещето на страната, за стабилността, развитието и благосъстоянието на българските граждани", допълват депутатите на Ахмед Доган в обща позиция, споделена във Фейсбук.

Обади се и лагерът на скептиците. Според Кирил Веселински от МЕЧ мнозинството от българите не желаят страната сега да се присъедини към еврозоната. "Еуфория в момента има само в стаите с пачки и кюлчета, само сред властимащите", каза той. Веселински прогнозира "социални бунтове" и заяви, че трябва да има нови избори, за да останат сегашните управляващи извън властта.

Последвайте ни и в google news бутон

Още новини по темата