Женският ни волейбол е в Топ 8 на Европа след 10-годишна пауза

На 1/4-финалите селекцията на България се изправя срещу континенталния и световен шампион Сърбия

03 Септ. 2019
CEV
Волейболните националки позират щастливи в зала "Пап Ласло Спорт Арена" след разгромния успех над тима на Азербайджан.

Женският национален отбор на България по волейбол се класира за 1/4-финалите на европейско първенство за първи път от 10 години. Селекцията на Иван Петков влезе в Топ 8 на Евро `19, провеждащо се в четири държави – Унгария, Полша, Словакия и Турция, след като в първия 1/8-финал в зала "Пап Ласло Спорт Арена" в Будапеща разгроми тима на Азербайджан с 3:0 (12, 16, 23).

Най-резултатна в българския тим миналата вечер беше Нася Димитрова с 14 т., а с двуцифрен актив завършиха още две състезателки – Гергана Димитрова (12 т.) и капитанът Елица Василева (11 т.). Топреализатор в азерския състав стана Полина Рахимова с 12 т.

"Едно голямо браво на момичетата! Поздравявам всички състезателки за победата над Азербайджан - възкликна треньорът Петков. - Играха добре, спазиха всички тактически указания. Бяхме по-добрият тим и закономерно записахме тази победа. Всички бяхме пределно мотивирани, много концентрирани и много ентусиазирани. Момичетата показаха, че са един страхотен колектив."

България се класира в Топ 8 на шампионат на Стария континент за първи път от 2009 г., когато нашите заеха именно 8-о място в крайното класиране на първенството в Полша. Сега съперник на тима ни на 1/4-финалите ще бъде европейският и световен шампион Сърбия, който елиминира Румъния с 3:0 (20, 17, 23).

Двубоят между България и Сърбия ще се играе в сряда (4 септември) от 17:00 ч. в зала "Ататюрк" в Анкара. Двата тима вече играха един срещу друг на Евроволей `19, като западните ни съседки се наложиха с 3:1 (-16, 21, 20, 16) в предварителна група А в турската столица.

"Трудно ще е, очаква ни един от най-класните съперници - посочи Иван Петков. - Но ние също имаме своите мечти. Първо ще се насладим на победата над Азербайджан и след това започваме да се готвим за този мач. Не е лесно, защото трябва да пътуваме и отново да се върнем в Анкара, но такъв е регламентът на европейското първенство. Ще направим всичко възможно да възстановим състезателките и да излезем по най-добрия начин в 1/4-финалния двубой."

Другият 1/4-финал в горната половина от схемата на Евроволей `19 противопоставя тимовете на Италия и Русия. В долната половина за местата на 1/2-финалите ще се борят Турция - Холандия и Полша - Германия.