Волейболистките взеха само гейм от олимпийския шампион

Единствено победа срещу Канада ще класира България за втората фаза на Мондиал `18

04 Окт. 2018
FIVB.com
Двойният блок на Нася Димитрова (№2) и Лора Китипова (№7) се опитва да спре поредната атака на китайката Джу Тин (вляво), отбелязала 21 т. в двубоя.

Българският национален отбор по волейбол за жени се бори с всички сили, но успя да вземе само гейм от олимпийския шампион Китай на световното първенство в Япония. Селекцията на Иван Петков дори поведе срещу златните медалистки от игрите в Рио де Жанейро `16, но в крайна сметка отстъпи с 1:3 (22, -22, -14, -17) в предпоследния си мач от гр.В в Сапоро.

Пред около 900 зрители в залата на "Хокайдо Спортс Сентър" българките изненадващо започнаха по-агресивно и бързо натрупаха преднина от 3-4 точки, която успяха да удържат до края на гейма. Втората част беше изключително оспорвана, като решаващият момент дойде при 22:22. В последвалото разиграване първоначално точката беше присъдена за нашите националки, но след поискано преразглеждане с видеоповторение китайките получиха аванс от 23:22 и бързо успяха да изравнят общия резултат.

Оттук нататък световните вицешампионки бяха практически неудържими. И в третия, и в четвъртия гейм тимът ни успяваше да поведе в самото начало, след което допускаше тежък обрат и огромни разлики в крайната статистика.

Гергана Димитрова стана най-резултатна в българския състав с 18 т., а още три състезателки завършиха с двуцифрен точков актив - Мирослава Паскова (13), Нася Димитрова (11) и Мария Каракашева (10). Топреализатор в двубоя стана капитанът на китайките Джу Тин с 21 т., а Юан Синюе допринесе с 12 т. за успеха.

Китай (4-0) остава на второ място зад лидера Италия (4-0), като отстъпва на "скуадра адзура" само по точкова разлика. Двата тима вече са си осигурили участие във втората фаза, а днес ще излязат един срещу друг, за да определят победителя в групата. Загубата остави България (1-3) на четвърта позиция и гарантира продължаването напред и на третия във временното класиране Турция (2-2). Рано тази сутрин нашите ще излязат срещу Канада (1-3) в директен сблъсък за последното място, осигуряващо по-нататъшно участие. Еднолично последен засега е тимът на Куба (0-4).