Владимир Илиев спечели нови 11 т. за Световната купа по биатлон

05 Дек. 2020
Туитър
Себастиан Самуелсон ликува с първата си победа за Световната купа

Най-добрият ни биатлонист в момента - Владимир Илиев, спечели точки за Световната купа във второ поредно състезание.

Преди два дни той завърши 40-и в спринта на 10 км и това му донесе първа 1 т. в актива. Днес Спортист №1 на България за 2019 г. успя да се придвижи с 10 места напред спрямо стартовия си номер 40 и финишира 30-и в преследването на 12.5 км в Контиолахти (Фин). Илиев допусна 3 грешки в 20-те си изстрела и изостана с 2:24.4 мин. след победителя Себастиан Самуелсон (Шв). С това си класиране 33-годишният троянчанин добави още 11 т. към актива си и вече има 12, с които се изкачи с 9 места - до 46-о, в генералното класиране за Световната купа.

Другият български участник в преследването - Антон Синапов, остана на предпоследното 59-о място сред 60-те стартирали (първите 60 от спринта преди два дни). Той допусна 5 грешни изстрела и завърши с изоставане от 5:36.7мин. след победителя.

Себастиан Самуелсон поднесе изненадата, макар всъщност да е олимпийски вицешампион от Пьонгчанг`18 в преследването. Заради класирането си в спринта преди два дни шведът днес потегли едва 18-и, на 1:10 мин. след победителя в спринта Тарей Бьо (Нор). Самуелсон обаче не допусна грешки при първите си три влизания на стрелбището, а в последното сбърка само един изстрел. Същевременно водачът до последната стрелба - носителят на Световната купа и трети от спринта Йоханес Тингнес Бьо (Нор), се провали с две грешки на последната серия от пет патрона и изостана трети, изпреварен дори и от Себастиан Клод (Фр), който също като него допусна общо три грешни изстрела, но бе по-бърз с 3.7 сек. в ски бягането.

What a rollercoaster men's pursuit! Big jumps for Samuelsson to win and Claude to climb to second! ⏫

🥇 @SebbeSamuelsson @SWEOlympic 🇸🇪
🥈 @fabien_claude1 @FedFranceSki 🇫🇷
🥉 Johannes T. Boe @NSSF_Biathlon 🇳🇴

— IBU World Cup (@IBU_WC) December 5, 2020

След тази своя първа победа за Световната купа Себастиан Самуелсон излезе директно на второ място в генералното класиране с актив от 175 т. Йоханес Тингнес Бьо остава лидер с 210, а трети, със 152, е словакът Яков Фак (днес шести в преследването).

"Това е лудост. Не зная какво да кажа - чувствам се толкова щастлив. Победа за Световната купа е нещо, за което мечтая от дете", каза щастливият Самуелсон след награждаването.

Следващото (и последно) състезание на мъжете в Контиолахти е щафетното бягане на 4х7.5 км утре. По-късно днес е щафетата на 4х6 км за жени, а женското преследване на 10 км е утре от 16:15 ч., като в него право да участва си спечели само Милена Тодорова от нашия тим, тъй като се класира на 57-о място в спринта онзи ден.