Вл. Илиев остана 40-и на първия спринт по биатлон за сезона

03 Дек. 2020Обновена
Туитър
Тарей Бьо се подготвя за първата си стрелба в днешния спринт - от положение легнал

Спортист №1 на България за 2019 г. - Владимир Илиев, постигна най-доброто класиране за български биатлонист от началото на новия сезон за Световната купа, след като се нареди на 40-о място в спринта на 10 км в Контиолахти.

33-годишният троянчанин направи по една грешка в двете си стрелби и след две наказателни обиколки от по 150 м ски бягане завърши с 1:46 мин. по-слабо време от това на победителя Тарей Бьо (Нор), който не допусна грешка в стрелбата и постигна бегово време от 24:03.7 мин. Това бе първа победа за норвежеца в спринт от 3 години и общо 10-а за Световната купа в неговата кариера.

3 years after his last sprint win, @tarjei_boe is back on top again🥳 - his 10th victory overall.

🥇 Tarjei Boe @NSSF_Biathlon 🇳🇴
🥈 Arnd Peiffer @skiverband 🇩🇪
🥉 Johannes T. Boe @NSSF_Biathlon 🇳🇴

— IBU World Cup (@IBU_WC) December 3, 2020

Челната тройка допълниха Арнд Пайфер (Гер, 0 гр.) - на 13.9 сек., и по-малкият брат на Тарей - носителят на Световната купа от миналия сезон Йоханес Тингнес Бьо (1 гр.), изостанал с 29.5 сек.

На старта на сезона - индивидуалното състезание на 20 км (дисциплината, в която Илиев стана световен вицешампион през 2019-а) в Контиолахти миналата събота, единственият лидер в тима ни след отказването от активния спорт на Красимир Анев - Илиев, отново бе най-напред от българите, но на 48-о място - извън точките за генералното класиране. Днес, освен, че спечели първата си 1 точка за СК този сезон, той се класира и за преследването на 12.5 км в събот, като ще стартира точно 1:46 мин. след Тарей Бьо.

Сред първите 60, които имат право на участие в преследването е и Антон Синапов, който завърши 55-и в спринта днес с 2 грешки в стрелбата и изоставане от 2:22 мин.

Участваха и двама от новите в националния тим, като останаха доста назад. Владимир Оряшков (24 г.) е 95-и, макар и само с 1 грешка в срелбата (+4:09 мен.), а Благой Тодев (19 г.) е 97-и с 3 грешки (+4:19 мин.). състезанието завършиха общо 105 биатлонисти.

В спринта на 7.5 км при жените пък победи Хана Йоберг (Шв), която стреля безгрешно и финишира за 21:11.5 мин. След нея Топ 3 допълниха Анаис Шевалие-Буше (Фр) - също с чиста стрелба и изоставане от 9.6 сек., и по-малката сестра на Хана Йоберг - Елвира (1 гр.), на 27.9 сек.

От българските биатлонистки за преследването на 10 км в събота се класира само годеницата на Владимир Илиев - Милена Тодорова (3 гр.), която завърши 57-а, на 2:25.6 мин.

Дниела Кадева е 97-а, а Мария Здравкова - 99-а, от 103 финиширали състезателки.