Везенков поведе "Олимпиакос" към Финалната четворка

27 Апр. 2023
Александър Везенков измъква топката през пръстите на Джонатан Мотли за една от своите шест успешни борби при победата на "Олимпиакос" в мач №1 от плейофа срещу "Фенербахче".

"Олимпиакос" постави ударно начало на участието си в плейофите на Евролигата и основна заслуга за това за пореден път имаше българският баскетболист Александър Везенков. Двигателят на гръцкия гранд стана топреазлиатор за домакинската победа със 79:68 срещу турския "Фенербахче" в откриващата среща от 1/4-финала във формат "3 от 5".

27-годишният Саша реализира 19 т., към които добави 6 борби и 3 асистенции за по-малко от 28 мин. на паркета в "Двореца на мира и приятелството" в Пирея. Крилото постигна 4/8 от зоната за две точки, 3/6 от тройката и 2/2 от наказателната линия за коефициент на полезно действие от 19.

Гостите от Истанбул създадоха много проблеми на "червено-белите" през първото полувреме, като в по-голямата част от втората четвърт разполагаха и с аванс в резултата. Още на почивката обаче домакините вече водеха с 37:35, а след паузата Везенков и Айзая Кенън сътвориха шоу за феновете. Двамата отбелязаха 24 от първите 26 т. на гърците през второто полувреме, като американецът наниза шест тройки с перфектна успеваемост.

Кенън завърши с 18 т. за успеха на "Олимпиакос", а сънародникът му Шакийл Маккисик допринесе с още 11 т.

Джонатан Мотли стана накй-резултатен за "Фенербахче" с 15 т. и 7 борби, Дайшон Пиер вкара 13 т., Марко Гудурич приключи с 12 т., 5 борби и 6 асистенции, а Найджъл Хейс-Дейвис добави 11 т.

Мач №2 от серията до три победи е в петък от 21:30 ч. отново в Гърция. Третата и евентуалната четвърта среща са на 3-5 май в Истанбул, а при необходимост от пети двубой крайният победител ще бъде определен обратно в Пирея на 9 май.

Olympiacos Piraeus made a club playoff record 16 triples and protected its home floor with a 79-68 win over visiting Fenerbahce Beko Istanbul in their best-o...