Медия без
политическа реклама

УЕФА си хареса форма̀та с по един мач в евротурнирите

Идеята на президента Александър Чеферин обаче ще срещне силен отпор от телевизиите и клубовете

28 Авг. 2020
ЕПА/БГНЕС
Президентът на УЕФА Александър Чеферин (вторият отляво) бе сред малцината официални лица, които имаха право да гледат финала в Шампионската лига от трибуните на ст. "Луш" в Лисабон.

Президентът на УЕФА Александър Чеферин изненадващо обяви, че форматът от единични мачове от 1/4-финалната фаза до края на европейските клубни турнири, който бе използван тази година, може да бъде използван и в бъдеще. Всъщност новата система бе замислена и въведена спешно заради пандемията от коронавирус, която забави провеждането на мачовете, но на УЕФА ѝ хареса.

"Бяхме принудени да го направим, но в крайна сметка виждаме, че сме намерили нещо ново - заяви словенецът. - Така че със сигурност ще обмислим този формат и за в бъдеще."

Ползата от изиграването само на по един мач на пряко отстраняване, и то на неутрален терен, според Чеферин, е в това, че отборите не играят предпазливо, а са принудени да атакуват и да се опитват да отбележат повече голове. Освен това при разменено гостуване големите тимове имат по-голяма възможност да внесат корекции и да отстранят по-малките. Тази година, особено в Шампионската лига, имаше някои суперизненади - като достигането до полуфиналите на "Олимпик" (Лион) и "РБ Лайпциг". "Аталанта" бе на две минути от отстраняването на ПСЖ, а самият френски шампион стигна чак до битката за трофея, след като никога преди това не бе минавал 1/4-финалите.

"Няма толкова много тактика - посочи президентът на УЕФА. - Има само един мач и ако един от отборите вкара гол, другият също трябва да вкара, и то възможно най-скоро. При системата от два мача на разменено гостуване тимовете имат още 90 минути на разположение. Мачовете са по-вълнуващи със сигурност, но, разбира се, ние трябва да помислим и за това, че ще имаме по-малко мачове като цяло и телевизиите ще кажат: "Нямате толкова двубои, както преди, и вече е различно". Така че трябва да седнем и да обсъдим тези аспекти, когато всичката тази лудост с коронавируса приключи."

Финалните турнири на най-добрите осем тима в Шампионската лига и Лига Европа преминаха на неутрални терени - в Португалия и Германия, при това без публика заради карантинните мерки. И ако няма нови форсмажорни обстоятелства, догодина УЕФА ще е задължена да се върне към стария формат, за който има подписан договор до сезон 2024/25. И все пак - ако иска да прави промени, европейската футболна централа трябва да започне обсъждането и подготовката още в края на тази година. 

"Със сигурност този формат - с финален турнир, е много интересен. Притеснявам се обаче, с оглед на настоящия календар, дали ще можем да направим такъв отново, защото ще имаме много малко време. Но при всички положения си струва да се обмисли, защото мачовете са много по-вълнуващи - каза още Чеферин. - Ако решим да се спрем на тази система, все пак предупреждавам, че не сме обсъждали тази идея с никого от партньорите си, тогава отново ще направим мачовете само в един град. Ако имаш мачове в един град, тогава имаш седмица или повече само футбол и всичко свързано с него. Но все пак още е твърде рано да го обмисляме сериозно. От друга страна, видяхме, че тази система имаше голям успех и огромна ТВ аудитория - може би това се дължи и на факта, че е август и хората са в отпуск. Но, наистина, това беше много, много интересен турнир."

И все пак - възможно ли е идеята на Чеферин да се осъществи?

Трудно е да се каже отсега. Необходима е подкрепа не само от клубовете и националните футболни лиги, които трябва да впишат тези промени в своите и без това сложни графици на своите първенства и турнири. Пък и всичко е пари и има някои аспекти, които въобще не са маловажни.

Ако турнирът е на един неутрален терен, дали феновете ще могат да отидат така масово да подкрепят тима си, както ако той е домакин поне в единия от двата мача? Това означава също и загуба за клубовете от продажба на билети, фенски артикули, храни и напитки за двубоя на свой терен.

Ами ако отборът се класира и за полуфинала, и за финала? Феновете три пъти ли трябва да пътуват до неутралния град, или ще спят в него? Колко от тях ще могат да си позволят това?

И не на последно място - споменатият мимоходом от Чеферин проблем с телевизиите. Дали те ще са съгласни да плащат същите пари за ТВ права, ако ще излъчват само по един мач от 1/4-финалите натам, пък дори и играта да е много по-атрактивна и да събира повече аудитория?

Смелата идея на шефа на УЕФА да организира миниевропейско клубно първенство всяка година може и да е симпатична, но вероятно ще се хареса най-вече на тези, които не изкарват кой знае колко пари от мачовете. Те обаче не командват европейския футбол...

Още по темата