Трима български тенисисти отбелязаха рекордно класиране в ранглистите

12 Апр. 2021
TWITTER
Виктория Томова стигна за първи път до 1/2-финал на турнир от календара на WTA, което ѝ донесе рекордно класиране в световната ранглиста.

В един и същи ден трима от най-добрите български тенисисти поставиха лични рекорди в световните ранглисти при мъжете и жените. Втората ни ракета при дамите Виктория Томова направи скок от 21 позиции и се изкачи до №125 в класацията на женската асоциация (WTA). Досега 26-годишната софиянка беше стигала най-много до 128-о място - през юли 2018 г., а година по-късно се намираше извън Топ 200.

Томова покори личния си връх благодарение на представянето си миналата седмица в турнира на червен корт от категория "WTA 250" в Богота (Кол). Там Вики за първи път в кариерата си премина 1/8-финалната фаза на надпревара от веригата на професионалистките, като стигна чак до 1/2-финалите.

Най-добрата седмица в тенис кариерата на Виктория Томова ще ѝ донесе най-доброто класиране в световната ранглиста.

Тази седмица столичанката отново ще играе на турнир от същата категория - на зелен клей в Чарлстън (САЩ, $235 238). Нейна съперничка в I кръг ще бъде Данка Ковинич (ЧГ), която снощи загуби финала на първата надпревара в атлантическия град в Южна Каролина, отстъпвайки с 4:6, 2:6 пред Вероника Кудерметова (Рус) в спора за титлата от категория "WTA 500".

При мъжете върхови класирания днес отбелязват и втората ни ракета Димитър Кузманов (№240), и третата - Адриан Андреев (№377). 27-годишният пловдивчанин Кузманов подобри с три места рекордното си класиране от миналата седмица, след като допреди това се беше изкачвал най-много до 250-а позиция - през декември 2018 г.

19-годишният софиянец Андреев пък напредна с 10 места спрямо миналия понеделник и надмина предишното си върхово постижение - 382-ра позиция, на която дебютира в Топ 400 на 1 март 2021 г. През миналата седмица и Мико, и Адриан участваха на "Чалънджър" в Оейраш (Пор), където отпаднаха съответно на 1/4-финал и на 1/8-финал.

Първи ракети на България остават Григор Димитров (№17 в света) и Цветана Пиронкова (№114). Днес тенисист №1 при мъжете стартира участието си на "Мастърс" в Монте Карло (Мон) с мач срещу Ян-Ленард Щруф (Гер). Двубоят трябва да започне около 18:00 ч. наше време и ще бъде излъчван пряко по платения ТВ канал "Макс спорт 1".

Спортист №1 на България за 2020 г. пък се отказа от участие в квалификациите на "WTA 250" в Чарлстън и тази седмица ще почива.