Световният №1 загуби общо 7 гейма за начало на "Уимбълдън"

Мачовете на българските тенисисти бяха преместени за сряда заради неспиращия дъжд в Лондон

04 Юли 2023Обновена
Усмивка е грейнала на лицето на Карлос Алкарас след последната точка в мача срещу Жереми Шарди.

В своя едва седми мач при третото си участие на "Уимбълдън" световният №1 в тениса Карлос Алкарас постигна най-убедителната си победа на тревната класика от Големия шлем. В I кръг на тазгодишното издание на Откритото първенство на Великобритания водачът в схемата на "Ол Ингланд клъб" срази слагащия край на кариерата си френски ветеран Жереми Шарди с 6:0, 6:2, 7:5 за по-малко от два часа.

20-годишният испанец спечели първите осем гейма поред, а в третата част осъществи обрат от 2:4, след като позволи на 36-годишния си опонент да поведе с брейк. Алкарас моментално върна пробива, после реализира още един в 11-ия гейм и затвори двубоя със сервис на нула след 1:53 ч. игра под затворения покрив на Корт №1.

Във II кръг негов съперник ще бъде отново французин - победителят от мача между Александър Мюлер и Артур Риндеркнеш. Двамата започнаха двубоя си по програма в 11:00 ч. местно време днес, но играта беше спряна при аванс от сет и 1:0 гейма за Мюлер заради дъжд и не е ясно дали въобще ще продължи тази вечер.

Заради лошото време в Лондон срещите вървят по график още само на централния корт, който също е оборудван с подвижен покрив. В първия двубой за деня там шампионката при дамите Елена Рибакина започна успешно защитата на титлата си от 2022 г., макар да ѝ се наложи да прави обрат.

Рускинята с казахстански паспорт надделя над американката Шелби Роджърс с 4:6, 6:1, 6:2 пред погледа на кралски особи и тенис величия. Специално за началото на двубоя в ложата на принцесата на Уелс Кейт Мидълтън се настаниха рекордьорът с осем титли от "Уимбълдън" Роджър Федерер и семейството му - съпругата му Мирослава, майка му Линет и баща му Робърт.

БЪЛГАРСКИЯТ (ФАЛ)СТАРТ

В днешния втори ден от третия за годината турнир в Големия шлем своите първи мачове трябваше да изиграят и двамата български представители в надпреварата - Григор Димитров и Виктория Томова. И двамата обаче попречи дъждът.

Първата ни ракета при дамите започна двубоя си срещу Бернарда Пера, но метеорологичните условия го прекъснаха при резултат 7:6 (3), 0:1 в полза на американката и 40:40 в нейното подаване. В края на първата част Томова постигна пробив и сервираше за сета при 6:5, но допусна рибрейк и после не беше равностойна в тайбрека. След над 5-часово изчакване около 17:30 ч. местно време организаторите обявиха, че играта няма да бъде подновена в днешния ден.

Мачът на №21 в мъжката схема Димитров срещу квалификанта Шо Шимабукуро (Япония) пък директно беше пренасрочен за утре. Той трябваше да бъде трети в програмата на корт №18, но беше отменен още в ранния следобед и преместен за сряда, засега без конкретен начален час.