Медия без
политическа реклама

В САЩ вече правят онлайн проверки за допинг

Спортистите си взимат пробите сами, докато агент на USADA ги гледа от телефон или компютър

15 Апр. 2020
ЕПА/БГНЕС
Световният шампион на 200 м Ноа Лайлс е първият проверен за допинг онлайн.

Американската антидопингова агенция (USADA) е започнала експериментална програма с онлайн проверки за допинг на спортистите. Първият проверен спортист е световният шампион на 200 м Ноа Лайлс. За разлика от традиционния тест, в който представител на агенцията присъства лично на взимането на кръв и урина, сега спортистът сам си взима пробата, докато агентът го наблюдава през платформа за видеовръзка. 

"Беше си като нормален тест, но трябва да правиш всичко сам. Аз бях този, който слагаше всичко в шишетата, опаковах всичко, сам си взех кръв", каза Лайлс пред "Вашингтон Поуст".

Заради пандемията от COVID-19 допинг проверките в редица държави бяха спрени, а в други се правят ограничен брой тестове. От USADA решиха да пробват новата система с онлайн проверките. Първите 15 проверени спортисти по този метод са някои от най-добрите спортисти на САЩ и фаворити за титли на олимпийските игри. Освен Лайлс, бяха проверени още плувкините Кейти Ледецки и Лили Кинг, както и носителката на 7 златни медала от параолимпийски игри Татяна Макфадън. 

"Не ни харесва факта, че ще има съмнения около нашите чисти спортисти. Те ще отидат на олимпийските игри, ще печелят медали, но е възможно някой да се усъмни в тях заради този период. Вината не е тяхна, просто ситуацията е такава. Така че си казахме, че трябва да се преоткрием", коментира изпълнителният директор на USADA Травис Тайгърт. 

Правилникът на световната антидопингова агенция (WADA) не позволява виртуално тестване, така че дори положителна проба може да не доведе до наказание, но от USADA смятат, че спортистите все пак ще могат да покажат свои проби от период, в който малко техни колеги по света изобщо са тествани. От агенцията са пратили половин дузина комплекти за тестване на всеки от 15-те спортисти. Когато USADA реши да направи "изненадващата проверка", тестваният трябва да влезе в програма за видеовръзка. Агентът на USADA засича времето, в което спортистът дава урина, а освен това в съдовете за събиране на пробата има термометър, който да засече дали пробата е с телесна температура. Голямата разлика в сравнение с нормалните тестове е във взимането на кръв. Спортистите използват специален уред, който с бързо убождане събира 4 капки кръв, които могат да бъдат тествани и след като изсъхнат. 

"Болката е по-малка в сравнение с нормалната игла. Все едно някой те мушва леко в ръката. За другите проверки агентите трябва да идват в дома ти или на басейна. При предишните два теста идваха у дома, а след това трябваше да дезинфекцирам всичко. А и се притесняваш за тях, защото трябва да излизат", каза Ледецки. 

Тайгърт заяви, че вижда потенциал в програмата. Ако условията не позволяват нормални проверки, той иска да включи още спортисти в онлайн тестовете, а по неговите думи антидопинговите агенции на Германия и Норвегия ще започнат подобни кампании. 

"Предпочитам да имаме хора на тестовете. Чувствам, че това прави хората отговорни. Но тези проверки работят. Използват се много технологии, за които не съм си мислил преди, особено с изсушаването на кръвта, взима се далеч по-малко кръв от пробите, за които пращаме агенти. Но имаме още работа, това е експериментална програма", каза Тайгърт.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?