Руски гросмайстор спечели XXXIV шахматен фестивал в Тетевен

31 Авг. 2020
ВЕНЕТА ПЕТКОВА

Живеещият в България руски гросмайстор Вячеслав Тиличеев (ЕЛО 2508) спечели 34-тото издание на международния шахматен фестивал в Тетевен. Състезателят на "Бургас-64" извоюва титлата след тайбрек срещу гросмайстор Радослав Димитров (ЕЛО 2505).

След изключително оспорвана борба с равен брой точки - по 7 от 9 възможни, завършиха четирима състезатели. Предвиденият по регламент тайбрек за определяне на победителя предложи редица инфарктни моменти. Едва последната партия, играна по правилата за "армагедон", излъчи носителя на купата.

ШАМПИОН НА 34 МЕЖДУНАРОДЕН ШАХМАТЕН ФЕСТИВАЛ ТЕТЕВЕН Е ГРОСМАЙСТОР Viacheslav Tilicheev

Posted by Veneta Petkova on Sunday, August 30, 2020

На трето и четвърто място се наредиха Методи Стойнев и Сашо Николов. Специалистите отбелязаха сериозния ръст в резултатите на младата надежда Александър Ташев (14 г.), който зае 5-а позиция с 6,5 точки, изпреварвайки редица титулувани състезатели. Шести, със същия актив, остана гросмайстор Петър Дренчев.

Сензационно бе представянето на едва 9-годишния Данаил Попзафиров от столичния ШК "Елит", завършил на 23-то място с актив от 5,5 т. и едва три загуби от 9-те изиграни кръга. Най-добре от дамите се представи националната състезателка Виктория Радева.

Председателят на организационния комитет на турнира Васил Антонов връчи купата на победителя и награди призьорите. "Съхраняването на спортните традиции е мост между поколенията и гаранция за бъдеща шахматна слава", отбеляза депутатът от БСП по време на церемонията по закриване на фестивала в спортната зала в Тетевен.