Медия без
политическа реклама

Разнобой във волейбола за бъдещето на Суперлигата

Седем клуба ще представят България в европейските турнири следващия сезон

24 Апр. 2020ЯВОР ЕВТИМОВ
SPORTAL.BG
Все още не е ясно в какъв формат "Нефтохимик" ще защитава служебната си титла в Суперлигата през следващия сезон.

Преждевременното прекратяване на волейболния сезон в България намери лесно решение на проблема с невъзможността на отборите да тренират и да играят мачове в условията на извънредно положение. Но така беше създаден и нов, по-сложен казус - какъв ще бъде форматът на Суперлигата при мъжете през следващата кампания, при положение че първенствата не са доиграни и не са определени нито изпадащи от елита, нито изкачващи се от Висшата лига?

Темата засега е замразена, като единствено е ясно, че последната дума ще има Управителният съвет на федерацията (БФВ). От УС обаче подчертаха, че ще се произнесат "на по-късен етап, след дискусия с всички клубове". А първоначалните сигнали говорят за разнобой между засегнатите страни, което вероятно допълнително ще удължи неведението относно бъдещето на Суперлигата.

Обсъжданите варианти са основно три:

- разширяване на броя участници на 14 (без изпадащи, с два влизащи от Висшата лига);

- запазване на броя участници на 12 (без изпадащи и влизащи);

- свиване на броя участници на 10 (два изпадащи, без влизащи / или прилагане на сложна схема от баражи).

Като препъникамък в дискусията се очертава фактът, че всеки от възможните сценарии има своите поддръжници и противници. Все пак като лек фаворит засега се очертава първият план.

"Моето мнение е, че формат с 14 отбора в Суперлигата за сезон 2020/2021 би било едно добро решение. Да няма изпадащи от елита и да влязат първенците от двете предварителни групи във Висшата лига - "Ботев" (Луковит) и "Берое" (Стара Загора)", коментира президентът на "Арда" Милко Багдасаров.

Неговото мнение споделя и шефът на "Черно море" и член на УС на БФВ Красимир Илиев: "Разширен формат на Суперлигата с 14 участника е най-справедливото решение, което може да се вземе. По този начин се дава възможност на всички клубове."

Не така смята мениджърът на "Марек Юнион-Ивкони" Людмил Найденов, чиято позиция гласи: "Моето мнение е, че 10 отбора в Суперлигата и 10 отбора във Висшата лига е оптималният вариант. Така ще има много по-голямо качество на мачовете и нивото ще се вдигне. Първите осем участват в плейофи, деветият играе плейаут, десетият изпада. Този формат да бъде и за двете групи - и Суперлигата, и Висшата лига."

Президентът на служебния шампион "Нефтохимик" Огнян Томов пък даде да се разбере, че всички предварителни сметки може да се окажат безполезни в края на здравната криза. "Форматът на Суперлигата за следващия сезон ще зависи изцяло от броя подадени заявки от страна на клубовете. От това колко от тях ще имат готовност за участие в елита и осигуряване на бюджет за тази цел - заяви той. - В момента ситуацията е много тежка и всеки се бори за финансово оцеляване. Мнозина ще изпитат доста трудности. Затова всичко ще зависи от финансовата готовност."

 

ЕВРОТУРНИРИ

На фона на пълната неяснота за бъдещето на мъжкото първенство, вече са известни българските представители в европейските клубни турнири през следващия сезон. От обновената ранглиста на континенталната конфедерация (CEV) стана ясно, че през 2020/2021 г. страната ни ще има право на общо седем участници - пет при мъжете и два при жените.

При мъжете първенецът "Нефтохимик" ще играе в квалификациите за Шампионската лига, носителят на Купата на България "Хебър" и третият от Суперлигата "Добруджа" ще участват за Купата на CEV, а следващите в класирането - "Монтана" и "Марек", ще играят за Купата на претендентите.

При дамите шампионът "Марица" влиза директно в групите на Шампионската лига, а вицешампионът "Левски" ще ни представя за "Чалъндж къп".

Ключови думи:

волейбол, Суперлига