"Панатинайкос" се завърна триумфално на баскетболния връх

Гърците детронираха "Реал" и спечелиха Евролигата за 7-и път в клубната история

27 Май 2024
Двамата големи герои на "Панатинайкос" ликуват с купата от Евролигата в берлинската зала "Убер Арена" - треньорът Ергин Атаман и гардът Костас Слукас.

"Панатинайкос" е новият шампион в най-престижния континентален клубен турнир по баскетбол - Евролигата. Гръцкият гранд спечели големия финал в зала "Убер Арена" в Берлин, детронирайки миналогодишния носител на титлата "Реал" (Мадрид) с 95:80.

Така турският старши-треньор на "детелините" Ергин Атаман изпълни обещанието си, което даде още в четвъртък, а именно - че ПАО ще ликува с купата. За атинския клуб това е общо седмо отличие в надпреварата и първо от 2011 г., когато беше и последният финал за тима.

В големия герой за "Панатинайкос" на игрището се превърна легендата на гръцкия баскетбол Костас Слукас, който преди година остана на косъм от трофея заедно с Александър Везенков в "Олимпиакос". Сега гардът вкара 24 т. и стана най-резултатен във финала. Кендрик Нън добави 21 т. за успеха, Матия Лесор реализира 17 т. и хвана 6 борби, а Джериан Грант прибави 11 т., 6 борби и 5 асистенции.

Джанан Муса отбеляза 15 т. за "Реал", Факундо Кампацо приключи с 12, а Серхио Родригес вкара 11.

Със своите вече седем титли "зелените" излязоха еднолично на трето място във вечната ранглиста на Евролигата. Гърците оставиха зад себе си израелския "Макаби" (Тел Авив) с шест трофея, а непосредствено пред тях е руският ЦСКА (Москва) с осем. Лидер остава "Реал" (Мадрид) с 11 шампионски отличия.

Бронзовите медали за 2024 г. заслужи "Олимпиакос", който в мача за трето място победи "Фенербахче" с 87:84.

For the first time since the current competition format was introduced in 2016, the top two teams from the regular season meet in the final. Real Madrid topp...
After falling short in the semifinals, Olympiacos and Fenerbahce look to close out their respective seasons with a victory. They've played a number of memora...