Нов силен мач на волейболистите не стигна за успех срещу Полша

09 Юни 2023
FIVB
Александър Николов атакува през троен блок на поляците при поражението на волейболните национали в Нагоя.

Българският национален отбор по волейбол изигра нов силен мач в Лигата на нациите (VNL), но не успя да запише втора победа в тазгодишното издание на глобалния комерсиален турнир. В третата си среща от група 2 в Нагоя (Япония) селекцията на Пламен Константинов два пъти поведе срещу тима на Полша, но в крайна сметка отстъпи с 2:3 (25, -19, 22, -22, -11) в зала "Нипон Гайши".

"Във втората половина от втория гейм поляците решиха нещата в своя полза със силен начален удар. От своя страна нашите силни изпълнители сгрешиха всички важни сервиси и така и не поставихме противника под напрежение. На световно ниво това е най-глямата разлика - изпълнението на сервис", анализира българският треньор в ТВ интервю по време на мача.

Константинов започна със същия състав, който избра и при вчерашния впечатляващ успех с 3:0 срещу Словения. Титуляри бяха разпределителят и капитан Георги Сеганов, диагоналът Димитър Димитров, посрещачите Александър Николов и Мартин Атанасов и центровете Николай Колев и Алекс Грозданов, а либеро беше Мартин Божилов.

След като тимът ни поведе с 2:1, наставникът реши да експериментира и пусна в игра Денис Карягин, Илия Петков и Аспарух Аспарухов. В хода на двубоя на терена се появиха още Николай Пенчев, Георги Братоев и вторият либеро Симеон Добрев.

В четвъртия гейм това доведе до аванс от 11:2 в полза на "дружина полска", който впоследствие нашите волейболисти успяха да свият почти до минимум, но не и да направят миничудо. В тайбрека пък съперникът ни методично трупаше разлика при 3:1, 6:3 и 8:4, стигайки до четири поредни мачбола при 14:10, от които българските национали спасиха само първия.

Артур Шалпук заби 19 т. (2 аса, 1 блок) в полето ни и стана най-резултатен в мача. Давид Дулски допринесе с още 10 т. (1 ас) за победата.

Топреализатор за България в срещата беше Мартин Атанасов с 15 т. (1 ас), а двуцифрен актив постигнаха още двама - Димитър Димитров с 11 т. (1 ас, 1 блок) и Александър Николов с 10 т.

С актив от 1 победа, 2 загуби и 5 т. страната ни заема четвърто място в моментното класиране на VNL. Начело сред 16-те участници излезе Полша със 7 т. (3-0), пред САЩ с 6 т. (2-0) и Бразилия с 5 т. (2-0). В последния си мач от първата състезателна седмица А отборът ни ще се изправи срещу домакина Япония - утре от 13:10 ч. наше време.

🔴 Volleyball Nations League LIVE on Volleyball TV: https://go.volleyball.world/TV?ytv=dWatch the Men's highlights between Poland and Bulgaria from (matchday...