Карлсен най-сетне спечели Световната купа

Норвежкият №1 в шахмата надделя с тайбрек над индийски вундеркинд на финала в Баку

24 Авг. 2023
FIDE

Бившият световен шампион и дългогодишен №1 в ранглистата Магнус Карлсен спечели за първи път в кариерата си турнира за Световната купа по шахмат. Във финала на турнира в Баку 32-годишният норвежец надигра изгряващаta звезда от Индия Рамешбабу Прагнананда (18 г.) с 2,5:1,5 т. след тайбрек.

И двете класически партии във вторник и сряда завършиха реми. В днешния тайбрек по ускорен шах Карлсен спечели победа с черните в първата игра на рапид и направи реми с белите във втората, за да подпечата успеха си.

Досега най-доброто представяне за сканидавския гений в глобалния елиминационен турнир на международната федерация (FIDE) беше трето място - през 2007 г. (поделено със Сергей Карякин) и през 2021 г. Тъй като световният №1 отдавна заяви, че не планира да участва в Турнира на кандидатите за световната титла през 2024 г., трите квоти от надпреварата в Баку ще отидат при останалите трима полуфиналисти.

Освен Прагнананда това са италианецът с американски паспорт Фабиано Каруана и представителят на домакините Ниджат Абасов. Облагодтелствен реално е азербайджанецът, който днес загуби мача за трето място с 1:3 т. срещу представителя на САЩ, също след тайбрек.

Освен тях тримата сигурно място в Турнира на кандидатите в Торонто (Канада) следващата пролет (2-25 април) има и руският шахматист Ян Непомняшчи като загубил мача за титлата тази година. Останалите четирима участници в осемстранната надпревара ще бъдат излъчени от Големия швейцарски турнир на о-в Ман през октомври и ноември (двама), веригата на FIDE в края на сезона (един) и световната ранглиста през януари (един).

Крайният победител измежду тях ще стане официален претендент за короната и ще получи право през 2025 г. да играе мач срещу настоящия шампион Дин Лижън от Китай.