Хокеистът Овечкин направи първия ход в шахматен финал

30 Май 2019
РИА Новости

Руската хокейна звезда Александър Овечкин направи първия ход в тайбрека от финалния мач на шахматния турнир от сериите Гран при в Москва. Съперници са руските гросмайстори Александър Гришчук и Ян Непомняшчий. Именно Гришчук в първата партия има белите фигури и носителят на купа "Стенли" в НХЛ и олимпийски шампион - Овечкин, игра вместо него ход с пешката - e2e4.

"За първи път съм на шахматен турнир, много е приятно, запознах се с шампионите. Много беше вълнуващо да направя първия ход, първо попитах кой е най-добре да играя - разказа Овечкин. - На световното в Словакия играех шах, даже се карах с Евгений Малкин, защото подсказваше ходове на съперниците ми. Не че сме някакви гросмайстори, но винаги е интересно."

Във финала в Москва двете класически партии между Гришчук и Непомняшчий завършиха реми. Тайбрекът трямбваше да е от 3 двойки партии с все по-малка времева контрола и евентуално "армагедон" - партия, в която белите фигури имат 4 минути, а черните - 5, а при реми печелят черните. Но Непомняшчи затвори мача още при първата двойка, като спечели втората игра.

Така той поведе в генералното класиране с 9 т., пред Гришчук със 7 и Радослав Войташек (Пол) с 5. Гран при е от 4 турнира - в Москва, Рига (през юли), Хамбург (ноември) и Тел Авив (декември). Първите двама в крайното подреждане получават право на участие в турнира на претендентите, който ще излъчи съперника на световния шампион Магнус Карлсен (Нор) в двубоя за титлата.