FIDE премахва световното първенство по шахмат за жени

Последната шампионка в елиминационен турнир ще бъде излъчена след тайбрек

23 Ноем. 2018
ugra2018.fide.com
Антоанета Стефанова е една от 15-те шахматистки с гарантирано участие в първото издание на турнира за Световната купа по шахмат за жени през 2020 г.

Новият президент на международната федерация по шахмат (FIDE) Аркадий Дворкович веднага се зае с обещаните реформи в борбата за световната титла при жените. Конкретните планове на руския политик и бизнесмен станаха ясни малко повече от месец след избирането му на поста.

От съобщение на официалния сайт на FIDE стана ясно, че провеждащото се в момента световно първенство за жени в Ханти-Мансийск (Рус) ще бъде последното във формат с директна елиминация. От 2020 г. тази надпревара се премахва и се заменя с турнир за Световната купа, в който ще се разиграва награден фонд от €500 000.

Право на участие в първото му издание автоматично получават 15-те шахматистки, които бяха спечелили квоти за планираното по стария регламент световно първенство след две години. Сред тях е и гросмайстор Антоанета Стефанова, заела 5-о място на Евро `18 във Високе Татри (Слвк) през април.

Победителката в новия турнир вече няма да се титулува световна шампионка, а просто ще получава право на участие в Турнира на кандидатките, който на по-късен етап ще излъчва претендентка за короната. Първият такъв турнир ще бъде проведен още през пролетта на 2019 г., за да определи съперничка на шампионката в Ханти-Мансийск `18.

Последният турнир за световната титла на елиминационен принцип ще приключи с тайбрек за определяне на шампионката, след като финалът между Катерина Лахно (Рус) и Дзю Уъндзюн (Кит) приключи при 2:2 т. след класическите партии. В последната партия №4 вчера 27-годишната китайка извоюва блестяща победа с черните фигури след 32 хода във вариант "Росолимо" на Сицилианска защита и изравни резултата в последния възможен момент.

Днес Лахно и Дзю ще изиграят максимум седем партии със съкратена контрола: две с по 25 мин. време за мислене, евентуално две с по 10 мин., при необходимост и две с по 5 мин., а при ново равенство - една "армагедон" с 5 мин. за белите и 4 мин. за черните, които печелят дори при реми.