Най-добрият играч в Европа вкара 30 т., но националите пропуснаха шанса за директно участие в европейските квалификации

26 Февр. 2023
ФИБА-Европа
Везенков изстрелва топката към коша на Португалия над ръцете на американеца в противниковия тим - Траванте Уилямс.

Най-добрият баскетболист в Европа и Спортист №1 на България Александър Везенков вкара 30 т., но въпреки това националният ни отбор не успя да победи с необходимата разлика тима на Португалия и да се класира директно за квалификациите към Евробаскет 2025.

В решаващия последен мач в "Арена Ботевград" селекцията на треньора Росен Барчовски се нуждаеше от победа с поне 11 т., за да спечели първото място в гр.F, но пропиля добър аванс от 17, които имаше 4:05 мин. преди края, и в крайна сметка спечели "само" с 90:82.

Везенков, който бе освободен от клубния си тим "Олимпиакос" за решаващия мач с португалците, наелектризира публиката още преди мача, когато получи приза си за Спортист №1 у нас на 2022 г. от президента на баскетолната ни федерация Георги Глушков.

А след това започна и с феноменалните си изпълнения. Везенков бе човекът, който поддържаше равенството в резултата в първата половина на мача, когато тимът на Португалия на няколк опъти повеждаше. Звездата на нашия отбор вкара 19 точки до почивката и бе с главен принос за това нашите да имат все пак три точки аванс след първите две четвъртини - 43:40.

Още в началото на III част българският тим взе иницативата. След отлични стрелби на Везенков и на американския гард Коди Милър-Макинтайър дойде моментът на 34-годишния капитан Чавдар Костов, който направи решаващи отигравания. А 3:53 мин. преди края на частта пак той, с точни наказателни удари, даде така желания аванс от 11 на нашите.

Оттук до самия край на мача разликата в нито един момент не падна под 10 т. Българите водеха стабилно с 14-15, а 4 минути преди края дори и със 17. И тогава дойдоха няколко грешки при изнасяне на топката, съдиите пък свириха две технически нарушения - на Милър-Макинтайър и на Везенков, и Португалия се добра до ценната загуба с 8, за да се класира напред в квалификациите за Евробаскет 2025 като победител в групата.

България (като втори тим) и Румъния (като трети) ще имат още един шанс в третите пресявки. Там обаче сред участващите 12 отбора има и много по-силни от Португалия - Хърватия, Полша, Дания, Швейцария и др. Мачовете в тези предквалификации ще бъдат през лятото.

Освен Везенков (добавил към 30-те си точки и 4 борби и 2 асистенции), от нашия тим се отличиха Чавдар Костов с 19 т. (4 борби), Павлин Иванов с 18 (3 асистенции) и Милър-Макинтайър с 10 т., но най-много борби (6) и асистенции (5).

От тима на Португалия най-резултатен бе американецът Траванте Уилямс с 21 т., а Диого Вентура вкара 16.