Българската атлетика отстъпва още по-назад

Независимо от еуфорията около Ивет Лалова нито един от нашите състезатели не се и доближи до постижението си от този сезон

Макар да се класира за финала на 200 метра в Доха, Ивет Лалова не успя да се доближи до личното си постижение

Българската лека атлетика продължава да отстъпва позиции на световни първенства независимо от фанфарите, които съпътстваха представянето на Ивет Лалова на стадион "Халифа" в Доха.

Да, българската прима в спринта се класира за третия си финал и потрети най-доброто си класиране - 7-о място. Но дори и тя не успя да се доближи до постижението си на 200 м от лятото - 22.45 сек., което впрочем щеше да ѝ е достатъчно за бронз при отсъствието на трите медалистки от последното световно първенство плюс олимпийската шампионка Илейн Томпсън (Ям). Вместо това Ивет бяга най-слабо именно във финала - 22.77, а най-доброто ѝ време бе на полуфиналите - 22.58, което я класира за последния старт като една от двете най-бързи губещи.

И всичко положително се изчерпа с това, защото всички останали от едва 7-членния български отбор в Доха не успяха да се доближат до постиженията си през летния сезон, какво остава до личните си рекорди.

Наистина, както и в Лондон`17, имахме още един финалист - Мирела Демирева, която остана 10-а. Но самата европейска вицешампионка определи представянето си в скока на височина като резил. Защото преодоля едва 189 см и направи всичко на всичко два сполучливи опита във финала. Само веднъж през този сезон тя имаше постижение под 190 см - 183 в Гьотеборг още през май. А най-добрият ѝ резултат бе 197 от Лозана през юли.

Отстъпление направи и Тихомир Иванов. Този път той не стигна до финала, както в Лондон`17. На квалификациите в Доха приключи с 226 см, с 4 см под резултата си от този сезон, постигнат на два пъти - на универсиадата в Неапол през юли и на турнира в Цюрих през август. Същевременно преди 2 години Тихомир преодоля квалификацията с 231 см, което и до днес е негов личен рекорд.

Останалите в скромния ни тим бяха чисто и просто в ролята на пълнеж. Георги Цонов и на това световно първенство не стигна до финал в тройния скок. А имаше чудесен шанс да влезе сред най-добрите 12, защото само двама атлети преодоляха норматива от 17.10 м. Останалите 10 бяха подредени според резултатите им от пресявката, като последният от тях - Ер Неджатъ (Тур), влезе с 16.87. Същевременно Цонов бе постигнал 17.03 м три седмици по-рано...

Подобно бе и положението с Габриела Петрова. Сребърната медалистка от Евро`15 в зала през сезона имаше 14.29, 14.22 и 14.14 метра в трите си международни състезания преди световното. Но на ст. "Халифа" постигна едва 13.98 и не влезе във финала, който "се затвори" на 14.12 м (постигна ги румънката Андреа Пантурою). Другата ни участничка в тройния скок - световната шампионка за девойки до 20 г. Александра Начева, пък приключи с най-слабото постижение от всичките 26 участнички - 13.05 м. Иначе през сезона 18-годишната пловдивчанка има веднъж 14.13 м и два резултата над 13.80.

Що се отнася до участието на Инна Ефтимова, то беше "от полза" за българската лека атлетика единствено затова, че като я поканиха в последния момент, организаторите спасиха страната ни от поставянето на антирекорд от само шестима участници. Иначе дошлата в Доха почти директно от морските плажове спринтьорка резонно не бе във форма и с 11.79 сек. остана 41-ва от 47 участнички на 100 метра. Същевременно през сезона 31-годишната Ефтимова имаше 11.29 (на националния шампионат през юли) и 11.39 (на турнир в Испания през август).

В резултат България записа още по-слабо представяне спрямо това в Лондон`17. Освен че атлетите ни записаха незавидни резултати, чистата статистика сочи: и в Доха, и в Лондон тимът ни завърши с 2 т. (заради седмите места съответно на Ивет Лалова и Мирела Демирева) за отборното подреждане, но сега е на 63-то място, а преди 2 години бе на 58-о.

Колкото до медалите, за тях вече никой дори и не мисли. Последният такъв (16-и за България) беше преди 12 години в Осака. При това служебен, защото Даниела Йорданова финишира 4-та на 1500 м, а доста по-късно получи отличието заради положителна допинг проба на вицешампионката Елена Соболева (Рус). Но както е тръгнало, не се вижда и кога можем да очакваме 17-ото отличие.