България завърши 11-а на световното по волейбол

Топ 8 или 10 беше реалното класиране за нас, каза треньорът Константинов след загубата от Канада в последния мач

25 Септ. 2018
ФИВБ
Волейболните национали си взимат довиждане с българската публика в "Арена Армеец" след последния си мач на световното първенство...

След загуба от Канада в последния си мач българският волейболен отбор завърши на 11-о място в крайното класиране на световното първенство, на което страната ни е съвместен домакин с Италия. Още преди началото на мача от гр.G в столичната "Арена Армеец" вече се знаеше, че Русия измества нашите извън първите два състава с най-добри показатели в 4-те групи и максимумът е тимът ни да се пребори за класиране в Топ 8.

За целта бе необходима победа срещу Канада, но българският тим излезе вял и немотивиран, което коства разгромно загубени първи два гейма само за 56 мин. Все пак нашите се върнаха в мача и изравниха частите, но в тайбрека допуснаха много грешки и в крайна сметка загубиха двубой с 2:3 (-19, -14, 21, 19, -10). Така втори в гр.G завършиха канадците (актив 4-4) и те са осми в крайното класиране. А българският отбор (също с 4-4, но загуба в директния двубой) е 11-и, като пред него са още тимовете на Франция и Холандия, постигнали по 1 победа повече (по 5).

Класирането все пак е с две позиции по-добро от 13-ото място на световното преди 4 г., но е далеч от афишираната преди първенството цел от треньора Пламен Константинов - влизане във Финалната шестица.

"Това не беше максимумът, в тази формация Топ 8 или 10 беше реалното класиране за нас. По-голямото съжаление за нас е за първия ни мач с Иран (б.р. - загуба с 1:3 във Варна) и за четвъртия гейм от двубоя срещу Полша (1:3, пак във Варна). Там беше ключът, за да пробием напред - тогава можеше и да има различно подреждане във втората фаза - каза след мача с Канада Константинов. - Игрово имахме сериозни проблеми през цялото първенство. На някои постове не намерихме играта си, а противниците виждат слабостите ни и ни противодействат по-лесно. Нямаме равностойни алтернативи и не изиграхме спокоен шампионат."

36-годишният либеро Теодор Салпаров пък първо обяви, че това е бил последният му мач за България, а после размисли и добави: “Със сигурност мисля за отказване. Но ако има нужда от мен, защото предстои и олимпийска квалификация следващото лято, винаги ще помогна на отбора. Няма да го оставя в тежко положение, така че нека преспим, да мине малко време и ще обсъдим и с федерацията". Според него, ако в състава са били контузените Тодор Алексиев, Георги Братоев и Цветан Соколов, отборът ни е можел да се класира за финалната шестица. Салпаров завърши II фаза на световното като лидер сред всички на своя пост с 2.31 спасявания средно на гейм.