Медия без
политическа реклама

Томислав Дончев: Гнусно е да си правят китни къщи с публични средства

Ако има злоупотреби с европари, те ще се съхраняват в специален фонд, увери вицепремиерът

Илияна Кирилова
Вицепремиерът Томислав Дончев призна, че няма само усещане за корупция, а тя реално съществува и е голям проблем за България.

"Апартаментгейт“ трябва да бъде разплетен докрай. Това е от първостепенна важност, заяви вицепремиерът Томислав Дончев пред Би Ти Ви в понеделник. В същото време той определи скандала с евросредствата за къщите за гости като „гнусен“ и обеща, че при „доказана злоупотреба“ при тях парите ще бъдат върнати.

„Представете си колко е гнусно, в очите на обикновен гражданин, някой на отговорна позиция да вземе публично финансиране, да си направи една китна къща и да живее вътре. Това е ужасно“, смята вицепремиерът, чийто ресор са европейските фондове и икономическата политика.

По думите му управляващите „проверяват отвътре, стотици случаи, които са регистирани“, но без да ги огласяват публично и от тях да се прави сензация. На въпрос да даде конкретни примери Дончев не отговори, само каза: "Това, че понякога реагираме постфактум, не променя нещата“. Той вярвал на антикорупционната комисия (КПКОНПИ) "като гражданин“. "Пряк контакт с ръководството нямам", допълни вицепремиерът.

Дончев призна, че управляващите имат проблем с корупцията. "Съгласен съм с призива за борба с корупцията. Във всяка развита държава има корупция, оставаше в България да няма, където нравите са по-ниски и държавният апарат не е толкова ефективен". Той поиска проверяващите европрограмата, по която са построени къщите за гости, да бъдат оставени да си свършат работата, за да се разбере наистина има ли „укоримо поведение, както морално, така и законно. В момента прокуратурата проверява 746 къщи за гости, за които са отпуснати 202 млн. лв.

"При доказана злоупотреба с евросредства сумите ще бъдат събрани от нарушителите", обеща вицепремиерът. Върнатите пари пък щели да се внесат в специален фонд и ако " Европейската комисия санкционира България, ще се плаща от този фонд". Според Дончев е лесно да се проследи дали една къща се използва по предназначение, като се видят внесените за нея данъци.

"Контролът на разходите в Програмата за развитие на селските райони трябва да е по-плътен, защото в нея проверките са извадкови, докато в останалите програми се проверява всеки проект от началото на изпълнението, по време на изпълнението и години след това", посочи той.

ПРОВЕРКИ

Аферата с къщите за гости започна да се разплита след медийни публикации за луксозна вила край град Сандански, свързана със зам.-министъра на икономиката Александър Манолев, която се използвала единствено за лични нужди. Впоследствие Манолев подаде оставка, а прокуратурата започна проверка на всички къщи за гости, построени със средства по Европрограмата за развитие на селските райони.

Още по темата