Медия без
политическа реклама

„Смесна китка” ни разкрива непознатите Вапцаров и Д. Димов

https://smesnakitka.eu
Елин Пелин, д-р Кръстев, принц Кирил и други в Костенец баня на излет.

Над 200 000 архивни материали на български литературни класици бяха дигитализирани благодарение на учените от БАН. „Смесна китка от български литературни факти” е един от най-амбициозните проекти на литератори и литературни изследователи, продължение на приключилия през 2016 г. проект със същата насоченост. Името му е заимствано от списанието "Смесна китка" на Петко Славейков, издавано през 1852 г.

Д-р Калина Захова, д-р Андрей Ташев и д-р Иван Христов ни предлагат да проследим пътищата на любовта, науката и света, по които са бродели нашите писатели. Голяма част от архивните материали са предоставени от Столична библиотека и Националния литературен музей – писма, ръкописи, снимки. Има документи, свързани с живота на Петко Рачов Славейков, които се отварят за първи път от XIX век – времето, по което са били прибрани. Или пък нови факти около най-романтичната и драматична любовна история в България от началото на ХХ век между Яворов и Лора. 

Архивните материали свидетелстват и за една интересна тенденция в разходките сред природата по онова време. От публикуваните снимки ни гледат елегантно облечени дами и господа, но нито един от тях не е в дрехи, по-подящи за излет.

Ценното в случая е, че не става въпрос само за литературна история, а за много по-широк спектър от документи и факти. Големият Димитър Димов, който е бил ветеринарен лекар по образование, е направил откритие на световно ниво във ветеринарната медицина, а дисертацията му вече е дигитализирана и може да бъде прочетена на https://smesnakitka.eu/.  Друга интересна „нелитературна” история е тази за протестантската вяра на Вапцаров, който става православен християнин, за да сключи брак с Бойка Вапцарова.  

Има и специална секция, отделена на „литературните приятелства” -  Иван Вазов и Иван Шишманов; четворката от кръга „Мисъл“; Пейо Яворов и Владимир Василев; Христо Смирненски и Светослав Минков; четворката от „Нов път“; Елин Пелин и Змей Горянин, Сирак Скитник, Александър Балабанов; Никола Вапцаров и Антон Попов.

Рубриката „Бърканица от литературни факти“ ще бъде обновявана перидоично и ще предоставя на читателите различни интересни случки и подробности от живота и творчеството на българските писатели.

Още по темата