Медия без
политическа реклама

Супермодерната варненска библиотека може да не се появи

Изтичат сроковете за стартиране на градежа, а средства и тази година не са предвидени, предупреди един от авторите на проекта

12 Февр. 2020ДИЯН ИВАНОВ
Фейсбук

Изграждането на нова варненска библиотека е изправено пред голям риск, предупреди в писмо до медиите архитект Александър Минчев, член на проектанския екип. Той съобщи, че изтичат сроковете за начало на градежа, а с това има риск за разрешителното за строеж.

От доста години Регионалната библиотека "П.Р. Славейков“ е пръсната в различни сгради из града, затова перманетно общинската управа посочва вдигането на нова сграда като водеща цел. Нещата се задвижиха през 2015 г. Тоава бе обявен международен архитектурен конкурс, спечели го холандско бюро с българско участие. В началото на 2016 г. то получи награда от кмета Иван Портних и обещания, че до четири години сградата ще се появи. Те отминаха, а финансиране не е осигурено. Смята се, че инвестицията ще е около 40 млн. лв., а кой кога ще ги даде - за този период така и не се разбра.

А сградата по проект изглежда супермодерна, би била истинско бижу. Под нея е планиран паркинг на три нива за 300 автомобила, ще има 200 велостоянки, огромни светли пространства в самата нея, зеленина на покрива и т.н. Илюстрациите в аванс буквално смайват публиката. Има обаче един проблем от самото начало. Планирана е да се появи непосредствено до сградата на общината, върху малка градинка. Практически теренът е до булевард, насред прах и шум, не се ползва за отмора. Но пък сградата ще запуши последното празно пространство в центъра на града.

Междувременно в хода на идеята община Варна купи т.нар Дупка от бизнесмена Георги Гергов, според мнозина варненци библиотеката трябва да е там. Но "преместването" значи да се прави нов проект. Любопитно е, че градът купи Дупката за 43 млн. лв., тоест приблизително толкова, колкото не могат да се осигурят за библиотеката.

Така или иначе теренът остана този до общината. Но финансирането е все така енигма. Преди няколко дни въпросът бе обсъждан на комисия в общинския съвет. Главният архитект Виктор Бузев предложи градежът да се извършва на етапи, което обаче е непримливо за проектантите.

А конкретното опасение на арх. Минчев сега звучи така: "Проектът е в застой, след като през пролетта на 2018 г. беше издадено разрешение за строеж. Той не фигурира в инвестиционна програма на община Варна за тази година, в приетия бюджет не са предвидени средства. Разрешението губи своето правно действие, ако до три години след издаването му не започне строителството. Срокът изтича през месец април 2021 г., като само веднъж може да се прави презаверяване. Предвид реалните срокове за тръжните процедури за избор на изпълнител, които биха продължили около 9 месеца, община Варна следва да предприеме най-скорошни действия за стартиране на строителство в рамките на оставащите 14 месеца до изтичане на разрешителното. В противен случай има реална опасност да се пропилее позитивната обществена нагласа, усилията и средствата, вложени до момента”.

Още по темата