Медия без
политическа реклама

КС забрани да се спират от движение коли заради неплатени глоби

МВР следва незабавно да прекрати проверките по границата

23 Март 2021
Илияна Кирилова
Конституционният съд напомня на МВР да се въздържа от действия, с които засяга правото на собственост по произволен начин.

Временното отнемане на книжката и спирането на колата от движение заради неплатени глоби е противоконституционно. Това реши днес единодушно Конституционният съд, практика ще направи безпредметни проверките по границата за дължими пътни глоби, които МВР извършва от миналото лято, съобщава lex.bg

В мотивите си КС пише, че отнемането на книжката и спирането на колата от движение заради неплатени глоби са обявени за принудителни административни мерки, но въобще не са такива и не целят безопасността на пътя. „Конституционният съд намира, като анализира оспорените разпоредби, че истинската цел на оспорените разпоредби не е формално посочената в  Закона за движение по пътищата – осигуряване на безопасността, а по-лесното събиране на вземанията от глоби. Така прочетени, въпросните разпоредби придобиват характер на санкция за несъществуващо административно нарушение“, казва решнието на конституционните съдии.

Отнемането на шофьорска книжка за неплатени пътни глоби, както и временно спиране от движение на автомобила за това провинение ограничава основни права на гражданите, като свободното придвижване в страната, правото на напускане на нейните предели, правото на личен

Те подчертават още, че не всяко неизпълнение на задължение е административно нарушение, а неплащането на глобата в едномесечен срок не е въздигнато за такова: „След изтичане на едномесечния срок, ако лицето не е платило глобата, може да се пристъпи към принудително събиране на публичното вземане, в което длъжникът разполага с права и средства за защита, уредени в приложимия процесуален закон. С оспорените разпоредби, на практика законодателят е смесил характера и същността на принудителните административни мерки със санкциите за административни нарушения“.

В тази връзка КС е категоричен, че "обстоятелството, че държавата не може да изпълни задължението си по принудително събиране на наложените глоби, по никакъв начин не може да бъде основание за фактическо санкциониране на гражданите". Специално е обърнато внимание и на проверките на границата: "Правото на свободно движение се ограничава до степен на пълното му отнемане, когато прилагането на принудителните административни мерки се извършва на гранично-контролно пропускателните пунктове на Република България".

Според КС освен, че противоречат на правовата държава, отнемането на шофьорската книжка и спирането на автомобила от движение заради неплатени глоби нарушава и правото на собственост, защото ограничават упражняването му в пълен обем. Държавата трябва да се въздържа от действия, с които засяга правото на собственост по произволен начин“, напомнят магистратите.

Решението на КС съвпада с вече обявеното от Върховния административен съд, който също е на мнение, че невъзможността на държавата да събира вземанията си по никакъв начин не може да бъде основание за възпрепятстване на правото на напускане на страната. Според ВАС служителите на "Гранична полиция" нямат право да извършват контрол по Закона за движение по пътищата, в това число и да проверяват за навръчени наказателни постановления и фишове.

Отнемането на шофьорска книжка за неплатени пътни глоби, както и временното спиране от движение на автомобила за това провинение трябва да бъде отменено.

 

Още по темата