Медия без
политическа реклама

Бучковски пристигна на помирителна мисия в България

Историята не можем да я променяме нито аз, нито г-жа Захариева, заяви специалният пратеник на Скопие

09 Дек. 2020Обновена
МВнР

Вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева прие в сряда специалния представител на Република Северна Македония за България Владимир Бучковски. След разговорите в МВнР двамата дадоха пресконференция, на която Бучковски даде да се разбере, че няма да обсъжда историческите въпроси, които разделят двете страни.

"Историята не можем да я променяме нито аз, нито г-жа Захариева", заяви пратеникът на Скопие. И подчерта, че трябва да се водят разговори за инфраструктура, образование и наука, култура, сближението между двата народа.

Захариева, от своя страна, беше видимо гневна и подчерта, че в Скопие се разпространява невярно твърдение - че България е наложила вето на преговорите за еврочленството на Северна Македония. Става въпрос за неодобрение на преговорната рамка, изтъкна първият ни дипломат. "Подаваме ви ръка за намиране на решения – взаимноприемливи, трайни, и за откриване на пътя към нови отношения, основани на доверие. Да бъдеш член на ЕС означава да се придържаш към договорите. Да бъдеш член на едно семейство означава да бъдеш приятел с членовете на това семейство", обърна се Захариева към Бучковски. 

БИОГРАФИЯ

57-годишният Владо Бучковски бе министър на отбраната в ширококоалиционния кабинет на премиера Любчо Георгиевски от 13 май до 26 ноември 2001. От 1 ноември 2002 до декември 2004 година Бучковски отново влиза в правителството като министър на отбраната. Той бе министър-председател на РСМ от 15 декември 2004 г. до 26 август 2006 г. Той е юрист по образование.

Университетският професор и бивш председател на СДСМ винаги е подчертавал, че РС Македония няма друга алтернатива освен членството в Европейския съюз. ЕС е нашата стратегическа цел и затова трябва да се борим за началото на преговорите.

ОФИЦИАЛНА ПОЗИЦИЯ

На този етап проектът на Преговорна рамка на РС Македония не съдържа гаранциите, които нашата страна се нуждае, за да даде подкрепата си за нейното одобряване. С наследен тоталитарен исторически наратив е трудно да бъде намерена подкрепа от България, се казва в позиция на Министерството на външните работи, огласена днес.

„Във връзка с изявлението на правителството на Република Северна Македония заявяваме следното:

Република България е най-силният и безкористен поддръжник на европейската интеграция на Западните Балкани, в това число и на Република Северна Македония.

С позицията си, изразена във вторник в рамките на заседанието на Съвета по общи въпроси, Република България за пореден път заяви защо на този етап не може да даде съгласието си за одобряване на Рамка за преговори на Република Северна Македония с ЕС и провеждане на първа Междуправителствена конференция до край на 2020 г.

Българската позиция изхожда изцяло от приетата още на 9 октомври 2019 г. Рамкова позиция, подкрепена от Народното събрание на Република България, където са заявени изискванията, с които нашата страна обвързва по-нататъшната си подкрепа за интеграцията на Република Северна Македония към ЕС.

Предложенията на България за включване в Преговорната рамка за Република Северна Македония са основани на ясни прецеденти, но за съжаление не бяха подложени на обсъждане от настоящото председателство. Те са в съответствие и със заключенията на Съвета на ЕС от 25 март 2020 г., в които се изтъква важното значение на постигане на осезаеми резултати и добросъвестно изпълнение на двустранните споразумения на Република Северна Македония с България и Гърция като част от процеса на разширяване.

На този етап проектът на Преговорна рамка не съдържа гаранциите, които нашата страна се нуждае, за да даде подкрепата си за нейното одобряване. България ще продължи конструктивните си усилия и по време на следващото председателство на Съвета на ЕС.

За съжаление, през последната година Република Северна Македония заложи на дипломатическа и медийна кампания за дискредитиране на позициите на Република България, като многократно пред обществото беше представена невярна информация по отношение на българската позиция.

С наследен тоталитарен исторически наратив е трудно да бъде намерена подкрепа от България.

Време е правителството на Република Северна Македония да се откаже от манипулативната теза, че България оспорва правото на самоопределение и идентичността на гражданите на Република Северна Македония или правото им да наричат езика си както пожелаят.

България е държавата, която първа в света призна независимостта на Република Македония, с което стартира процеса на международното признание на младата тогава държава, а през годините й оказа помощ в най-тежките моменти. Тази помощ продължава и понастоящем.

Република България не приема обаче утвърждаването на идентичността на гражданите на Република Северна Македония да се извършва в конфронтация със съседните държави и в ущърб на техните национални интереси.

Изхождайки от отговорността си да не внася отворени въпроси в рамките на ЕС и да защитава неговите интереси, ценности и авторитет, Република България ще продължи да търси трайни решения, които да позволят по-нататъшно развитие на двустранните отношенията и оптимален процес на преговори на Република Северна Македония с ЕС“, се казва в позицията на българското външнополитическо ведомство. 

Още по темата