Владимир Илиев стана световен вицешампион по биатлон!

Въобще не можех да си представя, че ще взема медал, сподели състезателят от Троян след историческото постижение

13 Март 2019Обновена
Фейсбук

Владимир Илиев спечели исторически първи медал от световно първенство за българския мъжки биатлон. На шампионата в Йостерсунд (Шв) 31-годишният състезател от Троян допусна само една грешка в стрелбата (първата от положение прав) и се класира втори в класическото индивидуално състезание на 20 км.

Новият световен вицешампион, който на 19 март навършва 32 г., комбинира отличната си стрелба с великолепно ски-бягане (общо 10-о бегово време от всички 102-ма участници) и завърши на 1:08.7 мин. от безапелационния №1 в състезанието Арнд Пайфер (Гер), който бе един от двамата състезатели, които не допуснаха грешка при 20-те си изстрела (в индивидуалното състезание всяка грешка в стрелбата автоматично води до начисляване на 1 минута върху беговото време).

Бронзов медалист стана бившият носител на Световната купа Тарей Бьо (Нор), който също не свали само една мишена, но завърши на 5 десети след българина.

Това е най-големият успех както на Илиев, така и на мъжкия ни биатлон, защото до днес нито един българин не бе печелил медал при мъжете на световни първенство. Иначе при жените страната ни има три сребърни и 4 бронзови отличия - индивидуално и в щафети.

"Все още не мога да осъзная какво се случва. Много съм щастлив, че всичко се получи - сподели минути след финала Владимир Илиев. - След пропуска на втора стрелба си помислих, че днес може да съм много високо в класирането, но въобще не можех да си представя, че ще взема медал. Дадох всичко от себе си и резултатът сам си дойде. Последната обиколка беше много тежка. Не ми беше останала почти никаква енергия. Виждам, че и на другите така им се получи. Вижте Тарей Бьо например..."

В актива си Илиев има европейска титла в спринта на 10 км от европейското първенство в Полша през 2017 г., а също бронзови евромедали в масовия старт на 15 км от 2016 г. и от индивидуалното на 20 км през 2015-а.

Димитър Герджиков също допусна само една грешка в стрелбата и постигна най-доброто си класиране на световно първенство - 21-во място. С две грешки другият ас в българския отбор - европейският шампион на 20 км от миналия месец Красимир Анев, се класира 27-и, а с 6 грешки Антон Синапов се отказа малко преди края на състезанието.