Медия без
политическа реклама

Швеция задейства срещу Китай кризисния механизъм на ЕС

Пекин заплаши с контрамерки, ако бъдат въведени COVID ограничения срещу китайски пътници

03 Яну. 2023
ЕПА/БГНЕС
На международното летище в Инчон, Южна Корея, е отделена специална секция за тестване на пристигащи от Китай

Първата инициатива на Швеция като нов ротационен председател на Съвета на ЕС е да свика в сряда заседание на Интегрирания механизъм за политическо реагиране при кризи (IPCR) с цел да се предотврати ново разпространение на ковид-19 от китайски пътници.

Китай се готви да отвори отново врати тази неделя на фона на безпрецедентна вълна от коронавирусни инфекции и страните от ЕС отново трябва да решат дали да наложат ограничения на пристигащите оттам. Италия и Франция вече изискват отрицателни тестове от пътниците, пристигащи от Китай. В понеделник Белгия обяви, че ще започне да тества отпадните води от самолетите, кацащи в Белгия от Китай, както и всички пътници със симптоми. Страната обаче се въздържа да поиска цялостни тестове, като министърът на здравеопазването Франк Ванденбрук заяви, че това има смисъл, само ако "цяла Европа реагира координирано".

Пекин заплаши днес с контрамерки срещу страни, които наложат ограничения на пътуващите, съобщи Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

"Мислим, че ограниченията за влизане, приети от някои държави, нямат научна основа, а някои прекомерни практики са още по-неприемливи", заяви на брифинг говорителката на външното министерство Мао Нин. „Твърдо се противопоставяме на опитите за манипулиране на мерките за ковид и използването им за политически цели и ще предприемем контрамерки въз основа на принципа на реципрочност", каза тя.

Тази седмица Австралия и Канада се присъединиха към нарастващия списък на държавите, които изискват от пътуващите от Китай да си направят тест за ковид-19 преди да се качат на борда на самолета, тъй като Китай внезапно се отказа от политиката си на нулев ковид и през декември премина в другата крайност.

САЩ, Великобритания, Индия и Япония обявиха по-строги мерки за пристигащите от Китай поради липсата на данни за инфекциите и страховете от разпространение на нови варианти на коронавируса. "Не трябва да вярваме на съобщенията, които получаваме от тази страна", казва белгийският вирусолог Марк Ван Ранст в интервю за De Morgen. "Данните за смъртните случаи, които съобщават, със сигурност не са точни, така че не бих се доверил и на техните данни за циркулиращите варианти."

Данните, събрани от Световната здравна организация, на които ЕС разчита, не показват промени в броя на заразените в Китай в продължение на повече от седмица. От декември насам Китай е регистрирал само 22 смъртни случая от Covid и значително е стеснил критериите за класифициране на такива смъртни случаи, което означава, че статистическите данни на Пекин за безпрецедентната вълна вече се смятат за неотговарящи на действителността.

От 8 януари идващите от чужбина вече няма да трябва да минават през карантина при пристигането си в Китай.

Ваксини за Китай

ЕС предложи да изпрати на Китай безплатни ваксини, за да се ограничи разпространението на коронавируса. Говорителката на Европейската комисия Дана Спинант заяви, че преди месеци съюзът  е предложил да предостави на Пекин ваксини и експертна помощ и "предложението остава в сила".

Говорителят на комисията Тим Макфи допълни, че комисарят по здравеопазването на ЕС Стела Кириакидес "се е свързала и е направила това предложение (за ваксини) на китайските власти". Той заяви, че евентуалните доставки на ваксини ще зависят "от реакцията" на Пекин.

Много държави от ЕС имат излишък от мРНК ваксини, особено тези, произведени от BioNTech/Pfizer, които според научни изследвания са по-ефективни срещу тежкия ковид, отколкото инактивираните вирусни ваксини, които Китай е разработил и използва.

Още по темата