Тайбе Юсеин извоюва бронз за 56 секунди

Николова бе спряна с технически туш преди финала в Токио, а Георги Вангелов ще участва в репешажите за медал на олимпийския турнир по борба

04 Авг. 2021Обновена
Съдията отчита поредните две точки в актива на Тайбе Юсеин (в зелено трико), която за по-малко от минута постави рускинята Любов Овчарова в беизходна ситуация на тепиха.

България получи своя трети медал от XXXII летни олимпийски игри в Токио 2020. Извоюва го Тайбе Юсеин в турнира по борба при жените, печелейки бронз в кат. до 62 кг. В схватката за медала 30-годишната състезателка от Кубрат буквално сгази Любов Овчарова (РОК) с технически туш само за 56 сек. - 10:0 след пет светкавични акции за по 2 точки.

"Много съм щастлива. Все още не мога да осъзная какво постигнах. Сигурно като се прибера в България, ще осмисля. Трябваше да накажа всяка грешка на съперничката, защото не знаех дали ще имам друг шанс. Направих всичко, което можех. Щастлива съм, че показах това, което мога. Да съм жива и здрава, каквото е писано, това ще стане напред", сподели бронзовата медалистка пред БНТ.

"Горд съм, че Тайбе успя да си извоюва това, което заслужава. Всичко си заслужаваше, щом стигнахме дотук. За тази усмивка, за тази радост, всичко си струва. Пожелавам ѝ да продължава да се труди и да бъде здрава", коментира треньорът на женския национален отбор Петър Касабов.

Досега от българския олимпийски отбор още само две други състезателки при жените постигнаха призово класиране - Антоанета Костадинова спечели сребро в стрелбата от 10 м с въздушен пистолет, а Стойка Кръстева утре ще играе финал в кат. до 51 кг на женския бокс.

След четвърт век пауза българският бокс отново има финалист на олимпийските игри. Точно 25 години след като Даниел Петров спечели злато, а Тончо Тончев и Серафим Тодоров взеха сребро на игрите в Атланта `96, Стойка Кръстева ще се бие за олимпийската титла в Токио 2020.

Дебютантката на олимпийски игри Евелина Николова пък ще има шанс да спечели бронзов медал в кат. до 57 кг на турнира по борба при жените в Токио 2020. 28-годишната състезателка от Петрич стигна драматично до 1/2-финалите, където обаче беше спряна с технически туш и ще очаква съперничка от репешажите утре.

На 1/8-финалите рано тази сутрин Ева стартира с успех с 3:0 т. срещу Йовита Мария Вжесин. Полякинята си позволи груба игра в началото, за което получи устна забележка, след което пък ѝ бяха начислени 30 сек. заради пасивност и нейна неуспешна атака донесе първата точка за българката. После Николова направи успешен захват за още 2 точки и до края демонстрира чудесна защита.

Следващата ѝ съперничка беше молдовката Анастасия Ничита, която беше само на 10 сек. от победа в 1/4-финала. Евелина изостана рано с 0:3 т. след успешна акция на съперничката, комбинирана с неуспешно обжалване от страна на треньорския щаб. През втората част нашата националка взе 2 точки, но изглеждаше, че вече няма време за обрат. Все пак няколко секунди преди финалния сигнал Николов успя да повали Ничита на тепиха за 4 точки и избухна в сълзи от радост.

"Всичко протече по план, така го очаквахме. Е, може би не чак толкова драматично, но очаквах през втората част да я натиснем и да спечелим срещата. Животът продължава, следобед има полуфинал, той ще покаже докъде може да стигнем", коментира треньорът на женския национален отбор Петър Касабов пред БНТ.

В спора за място на финала Евелина Николова се изправи срещу Ирина Курачкина (Блрс), която елиминира последователно Аншу Аншу (Инд) с 8:2 т. и Валерия Коблова (РОК) с 6:3. Беларускинята започна агресивно от самото начало и бързо осъществи успешна атака за 2 точки. Във втората част трикратната европейска шампионка само увеличаваше надмощието си и схватката беше прекратена повече от минута по-рано заради натрупана разлика от 11:0.

Утре Курачкина ще се бори за олимпийското злато срещу Рисако Каваи (Яп), която надви Хелън Луис Марулис (САЩ) с 2:1 т. Николова пък ще очаква в схватката за бронза победителката от репешажа между другите две загубили от беларускинята - индийката Аншу и рускинята Коблова.

В допълнителните пресявки за медалите ще се включи и другият ни борец, който тази сутрин излезе на тепиха в Токио - Георги Вангелов. Представителят ни в кат. до 57 кг при свободняците спечели убедително 1/8-финалната среща с алжиреца Абделак Хербаш с 11:0, но след това загуби също с технически туш на 1/4-финалите срещу индиеца Кумар Рави - 4:14. Впоследствие азиатецът се класира за финала и изтегли българина в репешажите за бронзовия медал.

В тях Вангелов ще започне срещу Оскар Едуардо Тигрерос Урбано (Кол), а при победа срещу него ще се изправи срещу победния от Рави на 1/2-финала Нурислам Санайев (Каз) в директен сблъсък за бронза.

"За Георги не мога да коментирам - заяви Касабов, който беше край тепиха като асистент. - Там си има старши треньор, който трябва да анализира. Аз ще се въздържа. Знам само, че той работеше много добре и се чувстваше много добре. Аз не мога да обясня. Нека Валентин Ангелов си каже."

В ГРЕБНИЯ КАНАЛ

Единствената българска представителка в гребните дисциплини на игрите в Токио 2020 - кануистката Станилия Стаменова, приключи участието си на 1/4-финал. В сериите на 200 м едноместно кану 33-годишната софиянка даде 4-то време от 48,477 сек. и остана на половин секунда от втората Кинчо Такач (Унг), влязла заедно с победителката Дорота Боровска (Пол) директно на 1/2-финал.

На 1/4-финалите Стаменова се класира 5-а сред седемте състезателки в третата серия с резултат 48,939 сек., като този път беше на почти две секунди от първите две места, осигуряващи участие на олимпийските 1/2-финали.

"Приключвам със смесени чувства. Това бе последната ми гонка за България - коментира Станилия, която още на заминаване обяви, че ще прекрати състезателната си кариера след края на XXXII летни игри. - Много съм развълнувана. Абсолютно решението ми да спра със спорта е окончателно. Предстоят ми други неща. Да бъда близо до семейството ми. Мисля, че постигнах доста. Бях първата жена кануистка в България. Само създавах параметрите на този спорт в България. Бих помагала на кану-каяка в България с каквото мога. Иска ми се да бъда оптимистка за нашия спорт в България, но ще трябва да се променят някои неща, за да се тръгне в правилната посока."