“Сити“ пропусна да разгроми “Реал“ в 7-голов спектакъл в Манчестър

27 Апр. 2022Обновена
Португалският халф на "Манчестър Сити" Бернардо Силва (№20) получава поздравления на ухо от испанския си съотборник Аймерик Лапорт, докато играчите на "Реал" още не могат да осъзнаят четвъртия гол във вратата си.

"Манчестър Сити" нанесе тежък удар по европейския футболен колос "Реал" (Мадрид) в първия мач от 1/2-финалите на Шампионската лига. Английският първенец се наложи с 4:3 на своя ст. "Етихад", но всъщност имаше шанс да разгроми гостите с много по-изразителен резултат и да обезсмисли реванша в испанската столица следващата сряда.

Двата тима изнесоха истински спектакъл за над 52 000 зрители по трибуните и седемте гола бяха най-малкото, което можеше да се случи. Положенията, попаденията и пропуските валяха и пред двете врати, като особено много трябва да съжаляват домакините.

Те откриха резултата още преди да са изтекли и две минути чрез Кевин де Бройне, който с глава прати топката в мрежата зад Тибо Куртоа след центриране на Рияд Марез. Вихреното начало на "гражданите" доведе до втори гол в тяхна полза в 11-ата мин. - вкара го Габриел Жезус.

"Сити" имаше шанс да поведе с 3:0 за четвърт час, но в 15-ата мин. остро подаване на Фил Фоудън във вратарското поле беше изчистено от Дейвид Алаба току пред голлинията. Английският национал пропусна да се разпише и в 30-ата мин., когато шутира покрай гредата.

След като се размина с погром в първия половин час, "Реал" най-сетне се окопити и се върна в битката с попадение изневиделица на вездесъщия Карим Бензема в 33-тата мин. До края на полувремето мадридчани имаха шанс дори да изравнят, но Едерсон отрази изстрел на Родриго.

След почивката Фоудън най-сетне се реабилитира за пропилените възможности и направи 3:1 в 53-тата мин. Само две минути по-късно обаче Винисиус Жуниор върна едно попадение за гостите след самостоятелен пробив през цялата половина на домакините.

В 74-тата мин. Бернардо Силва отбеляза стъписващ четвърти гол в испанската врата, възползвайки се от пуснат авантаж и стреляйки неспасяемо в горния ляв ъгъл от границата на наказателното поле. Само че в 82-рата мин. съдията правилно отсъди дузпа в полза на "Реал" заради игра с ръка в наказателното поле и Бензема оформи крайния резултат с хладнокръвно изпълнение в стил "Паненка".

Дори след това домакините не спряха да създават положения, но като по чудо с гола се разминаха Марез, Фоудън и Аймерик Лапорт. Гостите пък имаха шанс да стигнат и до сензационно равенство, но Винисиус и Бензема нямаха необходимия шанс да завършат финалния щурм на "кралския клуб".

С двете си попадения тази вечер френският централен нападател натрупа общо 14 от началото на сезона и излезе начело в голмайсторската листа на най-комерсиалния турнир през 2021/2022 г. Досега начело беше полската машина на "Байерн" (Мюнхен) Роберт Левандовски с 13 гола.

Ответният мач на ст. "Сантяго Бернабеу" е на 4 май и заради отпадналото правило за голове на чужд терен интригата остава напълно отворена - каквато и да е победа с един гол разлика в полза на "Реал" ще доведе до продължения.

За другото място във финала на Шампионската лига ще спорят "Ливърпул" и "Виляреал". Първият мач е на терена на английския гранд на ст. "Анфилд" утре вечер, а реваншът на испанска земя е идния вторник (3 май).

1/2-ФИНАЛИ В ШАМПИОНСКАТА ЛИГА 2021/2022

"Манчестър Сити" - "Реал" (Мадрид) 4:3 (Де Бройне 2, Жезус 11, Фоудън 53, Бернардо Силва 74; Бензема 33, 82-д, Винисиус Жуниор 55) / реваншът е на 4.V