"Милан" е на 1/2-финал в ШЛ за първи път от "златната" 2007 г.

Властелинът "Реал" също продължава напред, макар да се разходи лежерно в Лондон

19 Апр. 2023
Оливие Жиру е излъскал ритуално обувките на Рафаел Леао (№17), подал му за гола непосредствено преди почивката, който на практика реши дуела между "Милан" и "Наполи".

Седемкратният европейски шампион "Милан" се завърна във Финалната четворка на най-престижния клубен турнир по футбол след 16-годишна пауза. Италианският гранд се класира за 1/2-финалите в Шампионската лига благодарение на равенство 1:1 във втория мач като гост срещу сънародниците си от "Наполи", след като бе спечелил първата среща с 1:0 у дома.

Скъпоценния гол на ст. "Диего Армандо Марадона" в Неапол отбеляза Оливие Жиру в 43-тата мин. след асистенция на Рафаел Леао, преодолял половината отбор на домакините с индивидуален пробив през целия терен. Преди това френският централен нападател пропусна дузпа, след като изстрелът му от бялата точка беше избит от вратаря Алекс Мерет.

В 82-рата мин. пък звездата на неаполитанци Хвича Кварацхелия не успя да реализира 11-метров наказателен удар, спрян от Майк Менян. "Небесносините" стигнаха до почетно изравняване в третата минута от добавеното време, когато се разписа Виктор Осимен.

За последен път "росонерите" бяха в Топ 4 на Европа през "златната" за клуба 2007 г., когато под ръководството на Карло Анчелоти тимът от Милано спечели всичко възможно на международната сцена в рамките на календарната година. Тогава "Милан" вдигна седмата си КЕШ след 2:1 във финала срещу "Ливърпул", след което взе Суперкупата на УЕФА с 3:1 срещу "Севиля" и световната титла с 4:2 срещу "Бока Хуниорс".

Сега футболният свят предвкусва градско дерби на 1/2-финалите в ШЛ, тъй като съперник на миланистите ще бъде победителят от двубоя между "Интер" и "Бенфика". "Нерадзурите" спечелиха първия мач с 2:0 в Лисабон и ще домакинстват в реванша на ст. "Джузепе Меаца" в утре вечер.

Същевременно Анчелоти също стигна до Финалната четворка, извеждайки до предпоследното стъпало рекордьора в турнира "Реал" (Мадрид). Носителят на 14 титли на Европа продължава защитата на трофея си от 2022 г., въпреки че изпъна до краен предел нервите на своите фенове с представянето си тази вечер.

Испанският шампион победи "Челси" с 2:0 като гост в Лондон, но резултатът е много подвеждащ с оглед на събитията на терена. Домакините на "Стамфорд Бридж" бяха тези, които контролираха събитията и създадоха по-чистите и опасни положения преди почивката - пропуски очи в очи с Тибо Куртоа направиха Н`Голо Канте и Марк Кукурея.

"Реал" търпеливо изчака своя момент и реши изхода на двубоя половин час преди края със светкавична контраатака, завършена от Родриго. Бразилецът оформи и крайния резултат в 80-ата мин.

За място във финала мадридчани ще спорят почти сигурно с английския шампион "Манчестър Сити". "Гражданите" имат аванс от 3:0 преди реванша срещу "Байерн" в Мюнхен.