"Манчестър С" стъпи на европейския връх от 10-ия опит

С гол на Родри английският шампион постигна така желания требъл

11 Юни 2023Обновена
Родри отправя безпощадния си изстрел в 68-ата мин., с който наниза победния гол.

"Манестър Сити" стъпи на европейския връх във футбола едва от 10-ия опит и постигна така жадувания требъл - титла и купа на Англия и триумф в Шампионската лига. Съставът на треньора Пеп Гуардиола спечели с 1:0 финала в Истанбул срещу "Интер" и за първи път в клубната история е европейски клубен шампион.

Походът на "Сити" към върха на Стария континент започна през сезон 2011/12 и оттогава "светло-сините" играха в общо 10 издания на Шампионската лига. Най-близо до триумфа те бяха преди две години, когато загубиха на финала от "Челси" с 0:1.

Днес обаче успяха най-сетне да вдигнат трофея, а и късметът бе с тях.

Двубоят започна без очаквания натиск на "Манчестър Сити", като даже в центъра на терена футболистите на италианския тим имаха леко предимство във владението на топката.

Но липсваха добрите положения - първият точен удар към една от двете врати отправи звездата на английския шампион Ерлинг Холанд, който в 27-ата мин. бе изведен отляво в наказателното поле, обаче след шута му с левия крак топката се удари в ръката на вратаря Онана (на снимката)

Само 60 секунди по-късно и Кевин де Бройне обстрелва вратата на "Интер" - този път от границите на наказателното поле, но Онана нямаше никакви проблеми да спаси. Малко по-късно Де Бройе получи травма и бе заменен принудително от Фил Фоудън, което внесе известно неразбирателство при създаването на атаките на "Сити". Същевременно "Интер" така и не успя да стигне до точен шут, като завърши първите 45 минути с три опита, пратили топките извън рамките на вратата, пазена от Едерсон.

А статистиката на първото полувреме показа 61/39 притежание на топката в полза на "Манчестър С", 4:4 удара по посока на вратите (два точни за английския тим) и двойно повече нарушения (8:4), направени от играчите на "Интер".

След почивката първият голям шанс се отвори пред италианския тим. В 58-ата мин. неразбирателство в защитата на английския шампион подари топката на Лаутаро Мартинес, който нахлу сам отляво в наказателното поле, но не успя да преодолее излезлия да го пресрещне вратар Едерсон.

Играта продължи предимно в центъра на терена и така се стигна до 68-ата мин., когато Бернардо Силва се вряза в италианската защита отдясно в пеналта, получи топката и я върна назад, където тя попадна в Родри и испанецът прониза вратата за 1:0.

Попадението промени изцяло хода на мача и "Интер" заигра много по-атакуващо. Само две минути след гола, при разбъркване в наказателното поле на "Манчестър Сити" Федерико Димарко уцели напречната греда (на снимката) след удар с глава, а в 73-ата пък влезлият като резерва Ромелу Лукаку стреля от 16 метра, но право в ръцете на Едерсон.

Същевременно "Сити" използва възможността за контри и при една такава Фил Фоудън бе изведен сам срещу Онана, обаче не успя за пусне топката покрай него и да удвои аванса.

До края мачът продължи в същия дух - по-открита и нападателна игра на "Интер" и контри на "Манчестър Сити". А в 89-ата мин. Лукаку направи пропуска на мача, след като от 7 метра на чиста позиция стреля в глава право в крака на вратаря Едерсон. До края повече нямаше подобни изпълнения и триумфът бе за англичаните.

Победата в Шампионската лига добави последното, трето парче към требъла - титла в Англия, Купа на Англия и европейска клубна титла. Така "Манчестър Сити" повтори постижението на градския си съперник "Манчестър Юнайтед" от 1999 г.

А за Гуардиола триумфът има още едно измерение. Освен, че той е един от едва седмината, трумфирали в европейския клубен футбол и като играч, и като треньор, испанецът излезе на второ място във вечната класация на наставниците, печелили Шампионската лига. 52-годишният специалист има вече три купи след тези с "Барселона" през 2009 и 2011 г.

Колкото него имат Боб Пейсли с "Ливърпул" и Зинедин Зидан с "Реал", а напред е единствено Карло Анчелоти, който има 4 - по две с "Милан" и "Реал".

"Интер" пък не успя да спечели Шампионската лига за четвърти път в своята история. Тимът от Милано има две поредни КЕШ - през 1964 и 1965 г., както и успех в турнира през 2010-а.