Хърватски вратар спря героичния поход на Япония

Световният вицешампион проби след дузпи до 1/4-финалите на Мондиал `22

05 Дек. 2022
Вратарят на хърватския национален отбор Доминик Ливакович е разперил ръце с широка усмивка, след като току-що е отразил трета от изпълнените четири дузпи от футболистите на Япония.

Вицешампионът от предишното световно първенство по футбол Хърватия се класира драматично за 1/4-финалите на Мондиал `22 в Катар. В първия двубой на турнира, който не приключи в редовното време, "ватрените" елиминираха сензацията Япония след изпълнение на дузпи.

След 90 минути игра на ст. "Ал Джануб" в Ал Уакра резултатът беше 1:1. Японците откриха чрез Дайзен Маеда в 43-тата мин., а хърватите изравниха с попадение на Иван Перишич в 55-ата. Съотношението на силите се запази и след двете продължения, в които и двата състава имаха своите шансове, но никой не успя да реализира нов гол.

При неизбежните дузпи в герой се превърна хърватският вратар Доминик Ливакович. Стражът на "Динамо" (Загреб) отрази първите два удара на японците, изпълнени от Такуми Минамино и Каору Митома, а после хвана и изстрела на четвъртия изпълнител - капитана Мая Йошида.

Междувременно Никола Влашич и Марсело Брозович вкараха за 2:0, а несериозен шут в гредата на Марко Ливая върна за кратко интригата, преди Марио Пашалич да сложи точка на двубоя с точно изпълнена четвърта дузпа.

Така беше затвърдена тенденцията Хърватия никога да не отпада на 1/8-финалите на световно първенство. Всъщност досега всеки път, когато е успявал да излезе от групата си, балканският тим е изигравал максимално възможните 7 мача - донесли на бившата югорепублика бронзови медали през 1998 г. във Франция и сребърни през 2018 г. в Русия.

Любопитното е, че на Мондиал `18 хърватите отстраниха всичките си съперници на път към финала извън редовното време: на 1/8-финалите Дания след дузпи; на 1/4-финалите Русия след дузпи; и на 1/2-финалите Англия след продължения.

От своя страна Япония пък не успя да преодолее първия кръг на елиминациите и при четвъртия си опит след 2002, 2010 и 2018 г. Също така "самураите" за втори път стигнаха до изпълнение на дузпи на 1/8-финалите и за втори път ги загубиха - след 3:5 срещу Парагвай на Мондиал `10 в Южна Африка.

Съперникът на Хърватия на 1/4-финалите в Катар ще бъде определен в двубоя между Бразилия и Южна Корея по-късно тази вечер. Двубоят на ст. "974" в Доха започва в 21:00 ч. българско време.