Чиста победа осигури на Англия по-лесния 1/8-финал

Тимът на САЩ се класира за седми път в историята си на елиминации, за сметка на Иран

29 Ноем. 2022
Маркъс Рашфорд (вдясно) скача високо пред английските фенове на ст. "Ахмад Бин Али", след като е открил резултата с първия от двата си гола в мача срещу Уелс.

Английският национален отбор не допусна изненада и завърши на първо място в група В на Мондиал 2022, след като спечели и последния си мач, при това без да допусне гол - 3:0 над Уелс.

"Драконите" успяха да удържат без да допуснат гол през първата част, но смяната на почивката на техния лидер Гарет Бейл сякаш срина играта на тима. През второто полувреме само един отбор показваше идея за футбол и това бе английският. Превъзходството беше материализирано с две попадения на нападателя на "Манчестър Юн" Маркъс Рашфорд. В 50-ата мин. той се разписа с прекрасен шут от пряк свободен удар, а в 68-ата оформи крайния резултат, след като мушна топката между краката на уелския вратар Дани Уорд. Между двата гола вкара и Фил Фодън ("Манчестър С") в 52-ата мин. след хубава асистенция отляво на капитана Хари Кейн.

Така Англия успя да избегне среща с победителя в група А Нидерландия на 1/8-финалите и ще играе срещу далеч по-удобен съперник - Сенегал, който остана на второ място. За англичаните това ще е 13-о излизане от групите на световни първенства. Те печелят своята група за пръв път от Мондиал 2006, като деветте вкарани гола в тази фаза са рекорд спрямо всичките им предишни участия.

Нелеката задача да играе срещу Нидерландия в първата фаза на плейофите се падна на САЩ, който завърши втори в група В. Американците се нуждаеха от задължителна победа срещу Иран и я постигнаха - 1:0. Точен в 38-ата мин. бе Кристиан Пулишич ("Челси"), който получи пас от Сержиньо Дест ("Милан"). При отбелязването на гола обаче Пулишич получи травма при сблъсъка си с вратаря Алиреза Бейранванд и трябваше да бъде заменен на почивката. Точно преди нея Тимъти Уеа отбеляза още един гол за американците, но той бе отменен заради тънка засада.

Иран се опита да потърси изравняване, което да осигури втората позиция, но не успя, макар да бе близко на няколко пъти. В 65-ата мин. удар на Саман Годош мина съвсем близо до левия страничен стълб, а 10-ина минути преди това пак той не улучи вратата след удар с глава. В самия край и Мортеза Пуралиганжи не успя да улучи вратата.

В крайна сметка селекционерът на американците Грег Берхалтер ще има възможността да изведе отбора поне в още един мач на Мондиал 2022. За Щатите това ще е седмо участие в елиминациите след 1930, 1934, 1994, 2002, 2010 и 2014 г.

Преди двубоя се бе създало напрежение заради дългогодишната конфронтация между САЩ и Иран на политическо ниво, но самият мач протече в коректен дух.