Боряна Калейн спечели злато в индивидуалния финал на лента

09 Май 2021
Фейсбук
Момичетата от ансамбъла ни позират след едно от награждаванията в Баку.

Ансамбълът на България по художествена гимнастика (Симона Дянкова, Мадлен Радуканова, Лаура Траатс, Стефани Кирякова и Ерика Зафирова) спечели всички възможни златни медали по време на турнира за Световната купа в Баку (Азербайджан). Възпитаничките на Весела Димитрова и Михаела Маевска спечелиха вчера многобоя, а днес триумфираха и на финалите на пет топки и на три обръча и два чифта бухалки.

Изпълнението на топки бе озвучено с компилация от песни на Елица и Стунджи и донесе на българските гимнастички оценка от 45.600 т. (36.7 за трудност и 8.900 за изпълнение). Среброто взе Италия с 44.550 т., а бронза - домакините от Азербайджан - 44.000 т. Златото на обръчи и бухалки бе донесено от съчетание по музика от балета "Спартак" на Арам Хачатурян. То осигури 43.150 т. На второ място отново бе Италия - 41.900 т., а бронзът бе за Беларус - 39.850 т. От турнира в Баку отсъстваха силните отбори на Русия и Япония.

В индивидуалните финали Боряна Калейн спечели злато на лента. Възпитаничката на Мариана Памукова получи 24.300 т., изпреварвайки Алина Харнаско (Блрс) - 23.450 т. Трета отново бе българка - Катрин Тасева - 21.500.

Калейн завоюва също сребърен медал на бухалки с оценка 27.400 т. Победител в този финал стана Линой Ашрам (Изр) - 27.800 т. Калеин спечели и бронз на топка - 26.100 т. Толкова получи и Даря Трубникова (Рус), но тя зае втората позиция заради по-висок резултат за изпълнение - 9.100 срещу 8.750 за Калейн. Златото (за първи път в своята кариера) спечели италианката Александра Аджурджукулезе - 26.350 т.

На обръч пък Катрин Тасева стана пета с 25.300 т. Тук златото бе за израелката Линой Ашрам - 27.150 т.

Равносметката за България от участието на състезанието за Световната купа в Баку е четири златни медала (три за ансамбъла, един на Боряна Калейн), два сребърни (на Боряна Калейн - единият в многобоя) и два бронзови (един на Боряна Калейн и един на Катрин Тасева). За втори път тази година ансамбълът ни печели всички възможни отличия след турнира за СК в София. Следващата надпревара за СК е в Пезаро (Италия) от 28 до 30 май.