Медия без
политическа реклама

Турция може да загуби интерес към руските газопроводи

Откритото находище в Черно море би задоволило нуждите й от природен газ за 20 години

01 Септ. 2020
balkaneu.com
Сондажният кораб "Фатих", който откри находището в Черно море

Газовото находище в турската икономическа зона на Черно море, открито неотдавна от сондажния кораб "Фатих", може да направи излишни руските газопроводи, съобщава руският новинарски сайт News.Ru, като се позовава на експертен доклад. Находището се намира близо до границите иккономическите зони на Румъния и България.

Запасите му се оценяват на около 320 милиарда кубически метра, а Анкара ще продължи проучвателните дейности в района. Според турския президент Реджеп Тайип Ердоган откритите резерви са само част от залежите.

Досега турската държава разчиташе на чуждестранни доставки на газ, включително от Русия. Малко преди официалното съобщение запознати източници казаха на Ройтерс, че в турските териториални води са открити между 800 милиарда и 26 трилиона кубически метра газ, достатъчни за покриване на нуждите на Турция от газ за 20 години. Някои експерти се усъмниха в бъдещето на доставките на газ за турска територия от Русия.

Държави като България, Украйна и Гърция може да се интересуват от закупуването на този газ, ако Турция реши да го изнася. Следователно може да се очаква намаляване на вноса по газопровода „Турски поток“.

Според други експерти обаче в момента цената и търсенето на газ са достигнали исторически минимуми поради пандемията, така че не е ясно доколко ще бъде изгодно производството на газ в Турция и дали Анкара ще го изнася.

Както отбелязва известният анализатор на Националния фонд за енергийна сигурност Игор Юшков, е необходимо да се изчака официалната оценка на турското газово находище, преди да се говори за неговата рентабилност. Според него откритите запаси не са толкова големи и е възможно да се извлича газ оттам за дълго време, но като правило годишните обеми на производство да не са много големи.

Предвид дълбочината на Черно море и високите производствени разходи мнозина се чудят кой вариант е най-изгоден за Турция при сегашните условия: купуване на газ или добив, който е скъп и нерентабилен.

В същото време, според Юшков, нищо не застрашава доставките на руски газ в краткосрочен план. Днес Русия е изправена пред други предизвикателства, като алтернативното снабдяване на Анкара и ниските пазарни цени, което позволява на Турция да купува много втечнен природен газ на достъпна цена.

Експертът изрази увереност в запазването на търсенето на проектите „Турски поток“ и „Син поток“, като отбеляза, че откриването на големи запаси от газ не означава незабавно стартиране на тяхната експлоатация.

Ключови думи:

Турция, природен газ, Русия

Още по темата