Медия без
политическа реклама

САЩ поискаха от Турция да даде руските си комплекси C-400 на Украйна

Засега Анкара отказва да коментира тази възможност

20 Март 2022
Архив ЕПА/БГНЕС

САЩ са повдигнали пред Турция въпроса за малко вероятната възможност Анкара да изпрати своите руски системи за противоракетна отбрана С-400 на Украйна, за да й помогне в борбата срещу нахлулите руски сили, съобщиха три запознати източника, съобщава БТА.

Американски високопоставени представители са направили предложението на турските си колеги миналия месец, но не е направено конкретно или официално искане. Източниците са допълнили, че искането е било споменато по време на посещението в Турция на зам.-държавния секретар на САЩ Уенди Шърман по-рано този месец.

САЩ изпращат в Украйна стотици зенитни и хиляди противотанкови комплекси и системи, както и дронове, гранотомети, картечници и милиони патрони и снаряди. Това стана ясно, след като американският президент Джо Байдън обяви, че активира 800 млн.

Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън иска от съюзниците си, които използват руско оборудване и системи, които включват и С-300 и С-400, да обмислят прехвърлянето им на Украйна, която се опитва да отблъсне руската инвазия, започнала на 24 февруари.

Индикациите, че Турция е активирала радарите на закупените от Русия зенитно- ракетни системи С-400, за да засече произведените в САЩ гръцки изтребители F-16 при завръщането им от учението „Евномия“ на 27 август край Кипър, очевидно са предизвикали безпокойство във

Идеята, която според анализатори, ще бъде отхвърлена от Турция, беше част от по-широка дискусия между Шърман и високопоставени турски служители за това как САЩ и съюзниците им могат да направят повече, за да подкрепят Украйна и как да подобрят двустранните връзки.

 

САЩ наложиха санкции на турската агенция за военни поръчки, след като съюзникът от НАТО, без да се съобрази с мнението на Вашингтон, закупи руската ракетна система за противовъздушна отбрана С-400, предава Франс прес, цитирана от БГНЕС.

Турските власти не са коментирали никакви американски предложения, свързани с прехвърляне в Украйна на системите С-400 на Анкара, които отдавна са причина за спор между двете държави от НАТО.

Турски източници и анализатори казаха, че има много малка вероятност подобно предложение да се осъществи, цитирайки проблеми, вариращи от технически пречки, свързани с инсталирането и експлоатацията на С-300 в Украйна, до политически опасения за ответен удар на Москва срещу Анкара.

Турция, като членка на НАТО, ще използва своята руска система за противоракетна отбрана С-400, както другите членки на Алианса използват своите отбранителни системи С-300, заяви турският министър на отбраната Хулуси Акар, цитиран от проправителствения вестник Yeni Safak и

СЕГА припомня:

Турция е започнала да изпробва придобитите руски зенитно-ракетни системи С-400 срещу произведените в САЩ изтребители F-16, написа още през ноември 2019 г. британското издание The Times
Тогава бе разказано, че турската телевизия е показала неясни кадри от първото изпитание на радарите на С-400, което започнало край столицата Анкара. Американските бойни самолети, които са на служба в турските военновъздушни сили (ВВС) вече 32 години, са били използвани като учебни цели. Властите в Анкара са предупредили жителите, че в близките дни F-16 и други самолети ще летят ниско над земята.

С-400 бяха доставени в страната през юли 2019 г.. след почти три години преговори между Реджеп Таийп Ердоган и Владимир Путин. В резултат на това Турция беше изключена от програмата на НАТО за производство и закупуване на стелт изтребители от ново поколение F-35. Според турските медии С-400 са разположен в Анкара и са напълно действащи през април 2020 г. През лятото разгръщането на комплексите спря вследствие на факта, че Вашингтон се опитваше да „върне Ердоган във военната система на САЩ“. Вашингтон се опасява, че С-400 ще помогнат на Москва да събира информация за западните военни технологии, включително F-35, „много по-бързо от обикновено“. Следователно решението на Турция да закупи система за противовъздушна отбрана от Русия предизвика криза в рамките на Северноатлантическия алианс, особено на фона на конфронтацията между двете страни „в стила на Студената война“, обяснява The Times.

Още по темата