Медия без
политическа реклама

Путин нападна България и Румъния в пропаганден филм

София и Букурещ отговориха с остри позиции срещу руския президент

07 Май 2025Обновена
Владимир Путин
Владимир Путин

Три години след началото на руската инвазия в Украйна, президентът на Русия Владимир Путин хвърля вината за това върху Румъния и България с пропаганден филм, излъчен по руската държавна телевизия „Россия-1“, информира румънската новинарска телевизия „Диджи 24“ и излъчи кадри от филма.

В пропагандния „Русия. Кремъл. Путин. 25 години“ по „Россия-1“ президентът на Руската федерация казва, че Румъния и България са допринесли за напрежението, което е довело до войната в Украйна, с това, че са приели американски бази на своя територия, разказва БТА.

В документалния филм са представени архивни кадри с реч на Путин в присъствието на тогавашния германски канцлер Ангела Меркел.

„Разполагат сили на нашите държавни граници. В България и Румъния се появяват така наречените леки предни американски бази, по една във всяка страна. Все пак имаме пълното право да попитаме открито: срещу кого е насочено това разширяване?“, пита Путин във филма, част от който е излъчена в репортажа на „Диджи 24“.

„Русия или ще бъде независима и суверенна, или няма да съществува изобщо“, казва още руският лидер. Той посочва, че това е посланието, което е искал да изпрати „на нашите партньори и колеги“ с надеждата, че Русия ще бъде чута и отношението към нея ще бъде коригирано. 

„За съжаление, не бяхме чути. Тоест чуха, но не реагираха, както се полага. В крайна сметка това доведе до трагичните събития днес в Украйна“, казва Путин във филма.

България и Румъния обсъждат как да подсилят Източния фланг на НАТО, включително и чрез съвместни инициативи с Турция.

„Русия. Кремъл. Путин. 25 години“ е 90-минутен документален филм на пропагандатора Павел Зарубин, в който са включени поредица от интервюта, записани през пролетта на 2025 г. В тях са представени „постиженията“ на Владимир Путин, откакто е на власт, посочва новинарският сайт „Медуза“, цитиран от „Диджи 24“.

Министерството на външните работи на Румъния реагира почти веднага на изявленията на руския президент Владимир Путин.

"Присъединяването на Румъния към НАТО представлява суверенната воля на гражданите на Румъния и съюзническите държави. В същото време членството на Румъния в НАТО не представлява заплаха за сигурността на никого. Президентът Путин използва същите познати наративи, които послужиха като претекст за брутална анексираща война. Единствената държава, която заплашва регионалната сигурност в Европа, е Руската федерация чрез незаконната и непровокирана война, белязана от множество военни престъпления срещу замърсяване на цивилното население в Украйна и удвоена от руска кампания за дезинформация и анти-ЕС и НАТО пропаганда. Румъния ще продължи да защитава своите интереси за сигурност с пълен суверенитет в двойното си качество на съюзник в НАТО и държава-членка на ЕС", заяви Андрей Църня, говорител на Министерството на външните работи на Румъния.

Часове по-късно и българското Външно министерство пусна позиция срещу  изявленията на президента на Руската федерация Владимир Путин. "Опитите на Руската федерация да прехвърли отговорността за започването на незаконната и непровокирана война в Украйна върху други държави, включително България, са напълно неприемливи и представляват груба манипулация на фактите", пишат от МВнР.

Според позицията, "присъединяването на Република България към Организацията на Северноатлантическия договор (НАТО) е суверенно решение, основано на волята на българските граждани и на легитимни демократични процеси". "Това решение е продиктувано от стремежа на България към трайна сигурност, стабилност и мир в регионален контекст. Засилването на сдържащия потенциал на страните членки е насочено към защитата на съюзническата територия, не е заплаха за никоя друга държава и е в пълно съответствие с международното право", посочват още българските дипломати.

"България остава твърдо ангажирана със своите съюзнически задължения в рамките на НАТО и с принципите на Европейския съюз. Ще продължим да защитаваме нашия суверенитет, сигурност и демократичен избор, както и да работим за укрепването на международния правов ред, основан на правила", завършва българската позиция.

"СЕГА" ПРИПОМНЯ:

Основната база, която се ползва за подготовка на военните на България и САЩ, е Ново село. По договор с Вашингтон там може да присъстват не повече от 2500 цивилни и униформени американски военнослужещи. Тази бройка дори не е доближавана през годините. Там обичайно се провеждат учения с бойни машини на пехотата M2A3 „Брадли“, танкове М1А2 „Абрамс“, вертолети, транспортна, спомагателна и ремонтна техника. Правени са тренировки и с дронове. Сред съоръженията за съвместна подготовка с военни от САЩ са и авиобазите “Граф Игнатиево” и “Безмер”.

Румънската база „Михаил Когълничану“, която се намира недалеч от България, се превръща в най-голямата военновъздушна база на НАТО в Европа, която има за цел да защитава югоизточния фланг на алианса от Русия, съобщава БГНЕС.

Румъния пък строи огромна база - „Михаил Когълничану“, която се намира недалеч от България. Тя се превръща в най-голямата военновъздушна база на НАТО в Европа, която има за цел да защитава югоизточния фланг на Алианса от Русия.

Изграждането на базата, която е разположена в окръг Кюстенджа/Констанца и носи името на известен румънски либерален политик от ХІХ век, ще струва 2,5 млрд. долара. Тя ще бъде на площ 2800 хектара и нея ще може да бъдат дислоцирани 10 000 военнослужещи. Това е само на 150 км от Варна по път и дори по-малко по въздух и море.

„Михаил Когълничану“ ще разполага с нови писти за излитане и кацане, оръжейни платформи, хангари за военни самолети, а също така модерни казарми и полигони. Това ще бъде истински военен град, защото се предвижда да има училища, болници, детски градини и магазини.

Базата ще бъде по-голяма от „Рамщайн“ в Германия. Затова допринася нейното стратегическо положение. Тя се намира само на 20 км от брега на Черно море, на 300 км от Одеса и на 400 км от пристанището на Севастопол в окупирания от Русия Крим.

НАТО тества противовъздушните отбрани на България и Румъния. Това става ясно от съобщения на военните министерства на двете държави, посветени на учението на Алианса „Ramstein Legacy - 2024".

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата