Министърът на вътрешната сигурност на САЩ Кристи Ноем нареди да бъде прекратено сертифицирането на програмата за чуждестранни студенти и обменни посетители на Харвардския университет.
Това означава, че "Харвард" вече не може да записва чуждестранни студенти, а съществуващите чуждестранни студенти трябва да се прехвърлят или да загубят правния си статут.
Ръководството на "Харвард" е създало опасна среда в кампуса, като позволява на антиамерикански, про-терористични агитатори да тормозят и физически да нападат хора, включително много еврейски студенти, заяви Ноем. Голяма част от тези, които възпрепятстват нормалната учебна среда, са чуждестранни студенти. Ръководството на Харвард допълнително улеснява и участва в координирана дейност с Китайската комунистическа партия, включително приема и обучава членове на паравоенна група на ККП, съучастници в уйгурския геноцид.
"Администрацията държи "Харвард" отговорен за насърчаване на насилието, антисемитизма и за координиране с ККП в университета", каза министърът. Ноем заяви: "За университетите е привилегия, а не право да приемат чуждестранни студенти и да се възползват от по-високите си такси за обучение, за да подпомогнат финансирането на своите многомилиардни програми. "Харвард" имаше много възможности да постъпи правилно. Отказа. Те губят сертификацията на програмата си за студенти и посетители в резултат на неспазването на закона. Нека това послужи като предупреждение към всички университети и академични институции в цялата страна.”
На 16 април 2025 г. Ноем поиска "Харвард" да предостави информация за престъпността и неправомерните действия на чуждестранните студенти в университета. Министърът предупреди, че отказът да се спази тази заповед ще доведе до прекратяване на сертифицирането.
Съвместна правителствена работна група установила, че "Харвард" не е успял да се изправи срещу широко разпространената расова дискриминация. Еврейските студенти в университета са били обект на широко разпространени обиди, физическо нападение и сплашване, без смислен отговор от ръководството на "Харвард".
Почти 60% от еврейските студенти съобщават, че изпитват "дискриминация, стереотипи или негативни пристрастия в колежа заради техните възгледи за текущите събития.”
Междувременно студентските групи, подкрепящи "Хамас", които насърчавали антисемитизма след атаките от 7 октомври, останали признати и финансирани.
Престъпността в "Харвард" се е увеличила с 55% от 2022 до 2023 г. В този период нападенията с утежняващи вината обстоятелства са се увеличили с 295%, а обирите са се увеличили с 560%
Изследователи от "Харвард" са си сътрудничили с китайски учени по проекти, финансирани от ирански правителствен агент, и са партнирали с китайски университети, свързани с военни изследвания, като за това са използвали средства на Министерството на отбраната на САЩ.