Медия без
политическа реклама

Посредническата мисия на Борисов в Анкара се провали

Ердоган първо поиска, после отказа да дойде в София заради Гърция

03 Март 2020Обновена
Фейсбук

Посредническата мисия на Бойко Борисов в Анкара се провали. Извънредната му визита там бе подгрявана от късния след обед с видеа на ФБ профила му. Борисов взе със себе си Вежди Рашидов и вътрешния министър Маринов. Имаше шегаджийски реплики в обичайния стил на премиера за ефенди Рашидов и "кажи му аго, да му стане драго". При пристигането му в Анкара Борисов на няколко пъти похвали английския на Ердоган неизвестно от какъв лингвистичен опит. В хода на разговорите за кратко бе произведена новина, че турският президент ще дойде в петък в София за среща с европейските лидери, между които и гръцкия премиер, заради мигрантската криза. Новината издържа само час. След вечерята дойде ред на изявленията на Борисов и Ердоган. Първи говори турският президент с доста рязък тон, докато Борисов пристъпваше притеснено от крак на крак.

"Президентът Ердоган пожела да дойде в София, но няма желание да седне на масата на преговорите с гръцкия премиер Мицотакис. Щом е така, и аз нямам желание за срещата в петък",  заяви премиерът Борисов. Той благодари на Ердоган, че "българите спят спокойно" и че Ердоган спазва европейските ангажименти по отношение на България. Ердоган настоя, че ЕС не спазва антажиментите си, поети към Турция  на 18 март 2016 г. "Не, не ви искаме повече парите. Това приключи", заяви Ердоган и на няколко пъти акцентира как Гърция се държи с бежанците, които в момента пристигат на турско-гръцката граница. Турският президент специално подчерта колко е покрусен от смъртта на двама бежанци днес. Не се видя реакция на Борисов по повод на военните действия на Турция в Сирия. Той дори се отнесе с насмешка към твърденията, че Турция блъфира с бежанците, пратени с организиран транспорт на границата с Гърция. Борисов призова към мъдрост и благодари, че Турция ще даде на страната ни специална екипировка - санитарни маски, срещу корона вирус, тъй като се произвеждала само там, в Индия и Китай.

 

Спорът между Ердоган и ЕС за помощта, която получава Турция заради бежанците, е от няколко години. ЕС настоява, че е платила от 2016 до 2019 г. 6 милиарда евро. Тези пари не отиват директно по сметките на турското правителство, както настоява Ердоган. Те се разпределят за УНИЦЕФ и Агенцията за бежанците към ООН. С част от тях се финансират инфраструктурни, здравни и образователни програми. Близо милиард евро са дадени за ваучери за телефон и могат да бъда заредени с определена сума, която отива за покриване на месечните разходи на бежанците. Въпросните карти ЕС предоставя на най-беззащитните бежанци, например на жени с деца, които живеят в крайно трудни условия из бежанските лагери или в мизерни малки квартири под наем из селата и градовете на Турция. Независимо, че са подслонени в бивши складове и мазета, те са длъжни да плащат месечен наем. Поведението на Борисов на този фон е доста странно, тъй като той идеално знае колко плаща ЕС на Турция. Но българският премиер предпочете да заеме позицията на "ни чул, ни видял".
 

Съвместно изявление на българския премиер Бойко Борисов и президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган

Posted by Boyko Borissov on Monday, March 2, 2020

Преди това турският президент произведе кратката новина, че идва в София.

"Добре. Убеди ме преди малко, в петък идвам в София", каза президентът на Турция Ердоган на Бойко Борисов и българската делегация в Анкара. Миналата събота Борисов съобщи, че планира среща на европейски лидери в София заедно с турския президент пред вид новата криза с мигрантите. Днес през деня инициативата на Борисов "увисна", тъй като стана ясно, че утре - вторник, в Гърция ще бъдат Урсула фон дер Лайен, Шарл Мишел и Давид Сасоли.Преди това се твърдеше, че  в София ще дойдат и премиерът на Хърватия Андрей Пленкович, който в момента председателства ЕС, и канцлерката на Германия Ангела Меркел, която е следващият председател на Съюза. Една от целите на срещата в София ще е и разговор между Ердоган и Мицотакис, който да тушира напрежението между Гърция и Турция от последните години.

 

С президента Реджеп Тайип Ердоган участваме в работна вечеря между българската и турската делегации.

Posted by Boyko Borissov on Monday, March 2, 2020

Преди полета към Анкара Борисов каза:

"Отивам на една приятелска вечеря с моя колега и приятел турския президент Реджеп Тайип Ердоган. Конфликтът в близост до нас е много голяма бомба за в бъдеще. Той влияе върху икономическия растеж, туризма, а когато към него прибавим и коронавируса, нещата могат да станат драматични"

В протоколната част от срещата премиерът похвали Ердоган, че демонстрира "много добър английски вече". А след позирането на двамата за снимки и видеоклипове, представителите на медиите излязоха. Преди това Борисов бе посрещнат пред двореца „Бештепе“ в Анкара, където е срещата с Ердоган, от вицепрезидента на Турция Фуат Октай.

Започна срещата ми с президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган

Posted by Boyko Borissov on Monday, March 2, 2020

 

По-рано Борисов припомни, че Ердоган е провел четири телефонни разговора - с президентите Доналд Тръмп, Еманюел Макрон, канцлера Ангела Меркел и с него. Той допълни, че отива в Турция, за да си гарантираме добрите отношения с Анкара и за в бъдеще. 

"Голяма грешка е да се изкарва армията срещу мигрантите. Решението е да се създаде изнесен център за сигурност, в който те да бъдат преместени. Този център трябва да бъде извън територията на ЕС и да бъде платен с европейски пари", смята Борисов. По отношение на кризата в Сирия, българският премиер поиска незабавно спиране на военните действия там, мир и разбирателство.  „Ние не сме посредници. Аз олицетворявам тревогите и позициите на България“, каза Борисов. Той обясни, че през последните дни е разговарял многократно с водещите лидери на ЕС по тяхна инициатива. Сред тях са и Макрон, и Шарл Мишел, и канцлерът Ангела Меркел.

Борисов заяви, че преди да излети обратно от Анкара за София, ще трябва да проведе 14 телефонни разговора с европейските лидери. Той се надява, че неговата мисия ще бъде успешна, а ако ли не, тогава е важно да гарантираме поне българската сигурност.

Вчера председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен е уверила Борисов, че ЕК ще даде пълната си подкрепа на Гърция и България, вкл. и чрез отпускане на допълнителна помощ на двете страни чрез „Фронтекс" за граничните зони. По-късно снощи Борисов е разговарял и с канцлера на Австрия Себастиан Курц, както и с гръцкия си колега Кирякос Мицотакис. Те са се обединили около това, че са необходими спешни дипломатични стъпки с цел спиране на мигрантския поток към Европа.

Междувременно Гърция обяви, няма да приема молби за убежище през следващия месец. Причината е струпването на около 10 000 бежанци по границата с Турция и множеството опити за достигане на гръцки острови в Егейско море. Правителството в Атина предупреди, че всички нелегални имигранти ще бъдат депортирани обратно в Турция, предаде БНР.  

Гърция ще увеличи присъствието на военни и полиция в проблемните точки, реши на извънредно заседание Националният съвет по сигурността. По-рано се стигна до сблъсъци, след като някои мигранти са замеряли с камъни граничната охрана, а силите на реда са отвърнали със сълзотворен газ и водни оръдия. 

Властите се притесняват, че при създалата се ситуация местното население може да търси сраморазправа с мигрантите. На остров Лесбос, до който вчера достигнаха 600 души с лодки, местните блокираха пътя до вече препълнения бежански център. Цивилни групи по бреговете се опитват да спират приближаващи лодки. 

Гръцкото външно министерство заяви, че Турция провежда дезинформационна кампания и съобщенията за десетки хиляди мигранти, които са влезли в Гърция, са неверни. Турският вътрешен министър Сюлейман Сойлу заяви пред в. „Дейли Сабах” че 100 000 мигранти са преминали границата с Гърция.

Турция започна да пропуска имигранти към Европа заради ситуацията в Северозападна Сирия, където Анкара е във все по-открит конфликт със силите на Башар Асад, припомня БНР. Военните действия предизвикаха нови бежански вълни. Според турския президент Реджеп Ердоган Европейският съюз не спазва и условията на споразумението от 2016 г., с което югоизточната ни съседка се ангажира да възпре на своя територия прииждащите от Близкия изток хора. 

 

Ние имаме нула нелегална миграция и перфекти отношения с нашите съседи Гърция и Турция. Но конфликтът е близо до нас и трябва да вземем незабавно мерки. Не трябва за допускаме нещата да станат много драматични и да повлияят на бизнеса, растежа и туризма. Апелирам за дипломация, мир, разбирателство, както и за незабавно спиране на военните действия.

Posted by Boyko Borissov on Monday, March 2, 2020

 

Ключови думи:

бежанци, мигранти, преминаване на границата, Бойко Борисов, Реджеп Ердоган, Сирия

Още по темата

ОЩЕ ОТ ЧУЖБИНА

Полицията в Брюксел нахлу на конференция с Орбан и Фараж

16 Апр. 2024

Гори руски ракетен завод

16 Апр. 2024

9 ирански ракети са ударили 2 израелски авиобази в неделя

15 Апр. 2024

Необичайно силен порой блокира напълно Дубай

17 Апр. 2024

Франция конфискува вила на бившата жена на Путин

17 Апр. 2024