Медия без
политическа реклама

Г-7 не нападна Русия и си го изкара на Китай

Индийската делегация, която бе гост на срещата в Лондон се изолира заради COVID-19

05 Май 2021Обновена
ЕПА/БГНЕС
По време на дискусиите външните министри са отделени с плексигласови прегради

Страните от Г-7 не влязоха в конфликт в Русия и концентрираха вниманието си в сдържането на Китай. Външните министри на страните от "групата на седемте" (Г-7) завършиха в Лондон в сряда първата си среща от началото на пандемията, която се превърна в прелюдия към юнската среща на върха на лидерите на западния свят в Корнуол. Срещата на Г-7 (Великобритания, Германия, Италия, Канада, САЩ, Франция и Япония), която започна с остра реторика срещу Русия, завърши с признание за нежелание за влизане в нов конфликт. Нито една от инициативите, включително предложения за колективно съдържане на „руска пропаганда“ и за спиране на проекта за газопровод „Северен поток 2“, не беше разработена, коментира "Комерсант".

Позицията на Г-7 се определя по-специално от изявлението на американския президент Джо Байдън относно подготовката за среща с Владимир Путин, която трябва да се проведе през юни по време на европейското му пътуване за участие в три срещи на върха - Г-7, НАТО и ЕС- САЩ. Докато заглушаваше антируската реторика, G7 се фокусира върху сдържането на Китай.

Третият и последен ден от първата среща "лице в лице" на външните министри от Г-7 през последните две години беше посветен на обсъждането на глобалните здравни проблеми, ваксините срещу коронавируса, отворените общества и изменението на климата.

След срещата беше публикувано комюнике, което отразява позициите и призивите на външните министри на държавите от групата. В него те:

- декларираха своя ангажимент за прилагане на санкциите срещу Русия в Украйна, като същевременно отбелязаха, че се застъпват за стабилни и предвидими отношения с Москва

- призоваха Москва към прозрачност във военните дейности и потвърдиха подкрепата за независимостта и териториалната цялост на Украйна "в рамките на международно признати граници, включително териториални води"

- изразиха подкрепа за продължаване на сътрудничеството с Русия при разрешаването на регионални кризи и решаването на глобални проблеми

- призоваха властите в Беларус да освободят "несправедливо задържаните затворници" и да проведат нови свободни и честни президентски избори под международен надзор

- се изказаха в полза на политическото уреждане на ситуацията в Афганистан и обвиниха радикалното движение на талибаните за убийствата на цивилни в републиката

- осъдиха нарушенията на човешките права в Китай, призовавайки Пекин да "се държи отговорно в киберпространството" и "да участва конструктивно в международния ред, основан на правила"

 -призоваха Китай да не краде интелектуална собственост в киберпространството, а също така да помага на света след пандемията

- призоваха КНДР "да се въздържа от провокативни действия и да започне дипломатически процес с изричната цел за денуклеаризация"

- се застъпиха за запазването на иранската ядрена сделка, но изразиха загриженост относно „последните действия на Иран“ в тази област.

Индийската делегация, която бе гост на срещата в Лондон се изолира заради COVID-19

Индийската делегация, която участва в срещата на външните министри на страните от Г-7 в Лондон, се самоизолира, след като тестовете на двама от членовете ѝ са дали положителен резултат за COVID-19. Това съобщи в свое изявление британското правителство.

Самоизолацията след положителни резултати от тест за коронавирус е предвидена в специален протокол, разработен за първата от две години лична среща на външните министри от Г-7, която се провежда от 3 до 5 май в столицата на Великобритания, която е председател тази година.

Според английския в."Таймс" британската външна министърка Прити Пател, която се срещна вчера с индийския си колега Субраманям Джайшанкар, няма да се изолира, тъй като Джайшанкар не е сред двамата от индийската делегация, които са дали положителен тест за коронавируса.

Външните министри на водещите световни икономики се видяха в Лондон за първи път „лице в лице“ след повече от 2 години, предава БНР.  Основен акцент на започналата днес среща на Г-7 е намиране на нови начини за защита на международния ред от външни заплахи.

 

Още по темата