Франция подкрепи искането на Нидерландия за преразглеждане на споразумението за асоцииране между Европейския съюз и Израел. Искането на Нидерландия е справедливо, заяви днес френският външен министър Жан-Ноел Баро, цитиран от Франс прес.
"Нидерландия поиска от Европейската комисия да анализира спазването на член 2 от споразумението за асоцииране с Израел", заяви Баро пред радио "France Info" и в. "Le Monde".
"Приканвам ЕК да разгледа искането", добави Баро, изтъквайки, че отношенията между ЕС и Израел се основават на зачитането на правата на човека и демократичните принципи.
Европейските държави атакуват Израел заради проблеми с хуманитарната помощ в Газа. Според Нидерландия това е незачитане на човешките права и нарушение на чл. 2 от споразумението между Европейския съюз и Държавата Израел гласи: "Отношенията между страните, както и всички разпоредби на настоящото споразумение, се основават на зачитане на човешките права и демократичните принципи, които са съществен елемент от настоящото споразумение".
"Реалността е, че палестинците в Газа гладуват, че са жадни, че им липсва всичко и че днес ивицата Газа е на ръба на хаоса и на колапса", каза Баро.
Споразумението между ЕС и Израел е в сила от 2000 г. и осигурява подходяща правна и институционална рамка за политически диалог и икономическо сътрудничество между ЕС и Израел. Споразумението създава зона за свободна търговия между ЕС и Израел. То обхваща търговията със стоки, правилата за произход и правата върху интелектуалната собственост. През 2008 г. бяха договорени допълнителни мерки за либерализиране на търговията със селскостопански продукти, които влязоха в сила през 2010 г.
ЕС е най-големият търговски партньор на Израел, като през 2022 г. е представлявал 28,8% от общата търговия на страната със стоки. Общата търговия със стоки между ЕС и Израел през 2022 г. е възлизала на 46,8 милиарда евро.
ПРИЗНАВАНЕ
Израелският външен министър Гидеон Саар заяви, че едностранното признаване на палестинска държава ще принуди Израел да предприеме „едностранни действия“, след като няколко страни, сред които Франция, обявиха, че планират да предприемат такава стъпка. През май миналата година Ирландия, Испания и Норвегия заявиха и осъществиха едностранно признаване на държавата Палестина. Освен тези три държави, Словения призна Палестина през юни 2024 г. Малта също изрази намерение да обмисли подобна стъпка.
България, Кипър, Чехия, Словакия, Унгария, Румъния и Полша признаха Палестина преди да се присъединят към ЕС, а Швеция направи това през 2014 г.