Бившият вицепремиер, ръководител на различни министерства и спецслужби в Сърбия, Александър Вулин бе назначен за председател на Надзорния съвет на стратегическата компания „Сърбиягаз“.
Решението е взето от правителство преди два дни, което е освободило досегашния председател проф. д-р Муамер Реджович от длъжността председател на Надзорния съвет на „Сърбиягаз“, съобщава БГНЕС.
Вулин е награждаван лично от Владимир Путин и открито призовава за членство на Сърбия в БРИКС. Той е известен и с антибългарските си прояви.
„Сърбиягаз“ е публично дружество за транспортиране, съхранение, разпределение и търговия с природен газ, основано на 1 октомври 2005 г.
Днешната „Сърбиягаз“ е създадена в процеса на преструктуриране на НИС, от организационните части НИС-Газ, НИС-Енергогаз и НИС-Югопетрол, които развиваха газовия сектор повече от петдесет години. Генерален директор на „Сърбиягаз“ от 2008 г. е Душан Баятович, функционер на Социалистическата партия на Сърбия.
"СЕГА" припомня:
През юли 2023 г. САЩ наложиха санкции на проруския тогавашен ръководител на сръбското разузнаване, обвинявайки Александър Вулин в участие в незаконни доставки на оръжие, трафик на наркотици и злоупотреба със служебно положение, предаде тогава Асошиейтед прес.
Службата за контрол на чуждестранните активи на министерството на финансите на САЩ посочи, че Вулин е използвал служебното си положение, за да помогне на санкционирания от САЩ търговец на оръжие Слободан Тешич да изнася оръжия от Сърбия. Вулин е обвинен също в участие в мрежа за трафик на наркотици, посочи министерството на финансите на САЩ.
Александър Вулин бе назначен за шеф на сръбската разузнавателна служба през 2023 г.. Преди това той бе министър на вътрешните работи на Сърбия. На този пост той посети Москва миналия август - рядко срещана визита на представител на европейска държава, която подчерта отказа на Белград да се присъедини към западните санкции срещу Русия след инвазията й в Украйна.
Вулин каза тогава на руския външен министър Сергей Лавров, че „Сърбия е единствената държава в Европа, която не е въвела санкции и не е част от антируската истерия“.
Сърбия е кандидат за членство в ЕС, но обтегнатите й отношения с Косово държат кандидатурата й в безизходица. Страната поддържа съюзнически отношения с Русия.
Говорителят на Държавния департамент Матю Милър каза през лятото, че САЩ "ще продължат да търсят отговорност от онези, които прокарват политическата си програма и личната си изгода за сметка на мира и стабилността на Западните Балкани и насърчават злонамерените действия на Русия в Сърбия и региона".
В резултат на наложените санкции се блокират цялата собственост и активи на Вулин в САЩ, неговите транзакции - преки или преминаващи през САЩ. Американски граждани и фирми нямат право да предоставят средства, стоки или услуги от, на или в полза на Вулин и негови фирми под заплаха сами да станат обект на санкции или принудително действие.
Сръбският президент Александър Вучич заяви, че санкциите на САЩ срещу директора на БИА Александър Вулин "не са заради престъпността, а заради отношението му към Руската федерация". „Не съм забелязал кокаин да е открит в офиса на Вулин, а в Белия дом“, каза той тогава.
На въпрос на журналист от телевизия N1 дали Вулин може да остане начело на БИА и дали държавните власти на Сърбия трябва да разследват твърденията на Министерството на финансите на САЩ, Вучич обяви по онова врее: „Мисля, че е много важно да се проведе разследване. Забравихте да споменете най-важното нещо, което е Русия. Санкции срещу Вулин не са наложени заради престъпността, а заради отношението му към Руската федерация“.