Медия без
политическа реклама

Брюксел спусна указания и за масовото следене в ЕС

Използването на мобилни приложения за проследяване ще позволи отмяна на общата домашна изолация на населението, смята Еврокомисията

16 Апр. 2020
ЕПА/БГНЕС
Пешеходец минава с предпазна маска пред пустеещата сграда на Еврокомисията в Брюксел

Европейската комисия огласи днес насоки как да се използват мобилните приложения за проследяване, които да държат под наблюдение потенциалните източници на зараза и да предупреждават другите хора да странят от тях. Ето какво съобщи нейната пресслужба:

В отговор на пандемията от коронавирус държавите членки на ЕС, с подкрепата на Комисията, разработиха набор от инструменти на ЕС, включващ мобилни приложения за проследяване на контактите и предупреждаване. Тази стъпка е част от общ координиран подход, който да подпомогне постепенното премахване на мерките за изолация в домашни условия, както е посочено в препоръката на Комисията, приета миналата седмица.

Днешното съобщение е първото издание на общия набор от инструменти на ЕС, разработен спешно в сътрудничество с мрежата за електронно здравеопазване и с подкрепата на Европейската комисия. С него се предоставят практически насоки на държавите членки за въвеждането на приложения за проследяване на контактите и за предупреждения. В набора от инструменти са определени основните изисквания за тези приложения, според които те:

  • Следва да са в пълно съответствие с правилата на ЕС относно защитата на данните и неприкосновеността на личния живот.
  • Следва да са одобрени от органите за обществено здравеопазване и да се изпълняват в тясна координация с тях.
  • Следва да се инсталират доброволно и да се деинсталират, веднага щом престанат да са необходими.
  • Следва да използват най-новите технологични решения за подобряване на защитата на личния живот.
  • Следва да се основават на анонимизирани данни.
  • Следва да бъдат оперативно съвместими в целия ЕС.
  • Следва да се основават на приети епидемиологични насоки и да отразяват най-добрите практики в областта на киберсигурността и достъпността.
  • Следва да бъдат сигурни и ефективни. 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?