Медия без
политическа реклама

Китай е изпратил некачествени предпазни маски в ЕС

ЕК е раздала 1,5 млн. от тях на страните членки и България трябва да е получила

14 Май 2020Обновена
ЕПА/БГНЕС

- ЕК спря доставката на 10 млн. предпазни маски от Китай, след като две от страните-членки на ЕС са се оплакали от ниско качество на получени от тях партиди, писа в. "Гардиън". Като част от усилията за справяне с кризата с коронавируса, ЕК започна да изпраща предпазните маски в 27-те държави членки и във Великобритания. Защитните средства са предназначени основно за здравните работници.

След като първата партида от 1,5 млн. маски са доставени в 17 страни, Полша се е оплакала, че 600 000 от получените маски не отговарят на европейските изисквания и на стандартите. Това не позволява те да бъдат раздадени на здравните работници, оплакало се в Брюксел полското Министерство на здравето. Властта в Нидерландия също е констатирала, че получените в страната маски не могат да бъдат използвани. България е сред държавите, които е трябвало да получат от тези китайски маски, няма информация за точния брой, който страната ни чака. Вече се появиха съмнения и за качеството на доставени у нас маски по двустранните договори с Китай от началото на извънредното положение.

"Решихме да откажем бъдещи доставки на поръчаните вече предпазни маски", заяви говорителят на ЕК  Щефан де Кеерсмекер. "Ще видим какви действия могат да бъдат предприети, ако има проблем с тези маски". От ЕК уточняват, че при направената поръчка на защитните средства са спазени всички процедури, включително за проверка на производителя и на сертификатите на изделията.

Цялата доставка на предпазни маски е закупена от китайски доставчик и е финансирана от Инструмента за спешна подкрепа на ЕК. Целта на този фонд е да се предостави пряка подкрепа на държавите членки, за да могат да смекчат непосредствените остри последици от пандемията и да прогнозират своите нужди във връзка с излизането и възстановяването от кризата. 

- Заради ръст на новозаразени с коронавирус в Китай затвориха поредния милионен град: Дзилин в североизточната част на страната. "Положението е много сериозно", казват властите. Агенция Синхуа съобщи, че транспортните връзки (влакове и автобуси) с 4-милионния град са прекъснати, тъй като са установени десетки нови случаи на заразени. Хора, които според тестовете нямат антитела срещу вируса, не бива да напускат града, наредиха властите. Според тях положението е "много сериозно".

И град Ухан, където най-напред в света се разрази пандемията, се бори срещу вълна от новозаболели от COVID-19. Градските власти искат в най-кратки срокове да тестват за коронавируса всичките 11 милиона жители на града. В началото на седмицата в един от градските жилищни райони бяха установени нови 6 случая - след продължителна фаза без заболeли. До края на април в Ухан на тестове са били подложени близо един милион души. 

- Китай обмисля да наложи санкции на най-малко четирима конгресмени от САЩ заради законопроекти, предвиждащи наказателни мерки срещу Пекин заради коронавируса. Това твърди китайското електронно издание "Глобал таймс", като цитира свои източници, запознати с въпроса. Властта в азиатската държава е много недоволна от непрекъснато сипещите си обвинения от висши американски представители, че не са взети адекватни мерки, за да се ограничи разпространението на заразата. Китай възнамерявал не само да отговори символично, но и да предприеме мерки за противодействие, които ще бъдат "болезнени" за САЩ. На мушка са конгресмените, внесли законопроектите, които ще засегнат Китай.

Вчера американският сенатор от Републиканската партия Линдзи Греъм внесе законопроект, предвиждащ налагането на санкции на Китай заради разпространението на коронавируса. Преди това в Сената бяха внесени предложения, целящи да улеснят съдебни процеси срещу Китай заради заразата. Главният прокурор на Мисури Ерик Шмит веднага се възползва и заведе дело на 21 април с обвинения, че Пекин е спестил на света истината за COVID-19. След това бяха заведени още съдебни искове срещу Китай заради коронавируса.

Китай обмисля санкции и срещу поне две юридически лица, става ясно от статията на "Глобал таймс".

- Ваксина срещу коронавируса може да бъде одобрена след около година - това е „оптимистичният“ сценарий, съобщиха от Европейската агенция по лекарствата, цитирани от информационните агенции.  Марко Кавалери, който е начело на отдела, отговарящ за ваксините, заяви, че е скептично настроен към твърденията, че ваксината може да има до септември. „Ако всичко върви по план някои от ваксините може да бъдат готови за одобрение след около година“, категоричен е той. Кавалиери повтори, че това са само прогнози, основаващите се на "това, което виждаме" в момента. 

Новосибирският център „Вектор“ обяви, че се надява да регистрира ваксина срещу коронавирус през септември т.г., предаде ТАСС. Центърът изрази готовност да произвежда по 60 милиона дози от ваксината годишно. Руският президент Владимир Путин лично се ангажира да съдейства за регистрирането на ваксината.

 - Едва 5% от населението в Испания, или 2 млн. души, са се заразили с коронавируса, сочат първичните частични данни от мащабно проучване за разпространението на заразата в страната, съобщиха местните медии. Процентът наинфектираните варира в широки мащаби в различните региони на страната, чието население е малко под 47 млн. души. Това е десет пъти повече от регистрираните до момента в страната близо 230 000 случая. Ако данните от проучването се потвърдят, това може да снижи смъртността от COVID-19 до 1,1 на сто. Към момента смъртните случаи в Испания са малко над 27 000.

Според Марина Полан, ръководител на Националния епидемиологичен център, около 26 процента от заразените не са имали симптоми. Тя допълни, че според проучването антитела се срещат по-рядко при децата, отколкото при възрастните. "Установеното присъствие на вируса означава, че сме далеч от потвърждението на стаден имунитет. Така че има риск, не знаем какво ще се случи. Може да има нов пик на инфекциите, ако контактът между хората, които в момента са носители, и останалите се увеличи", каза тя.

Изследването е започнало на 27 април и е обхванало над 60 000 души. То показва, че 95 на сто от населението на Испания остава уязвимо за вируса. Според американския университет "Джонс Хопкинс", за да бъде развит т.нар. стаден имунитет, между 70 и 90 процента от населението трябва да имат имунитет.

Само 4,4% от населението на Франция или 2,8 млн. души са се заразили с коронавируса, сочат данни от изследване на научния институт "Пастьор", публикувано в сп. "Сайънс". Населението във Франция е около 67 млн. души. Най-много заразени с вируса в процентно изражение има в източната част на страната и в района на столицата Париж. Процентът на заразените с COVID-19 е значително по-нисък от нивото, необходимо за постигане на стаден имунитет, подчертават от института "Пастьор". Изследването е от 11 май, когато Франция започна да разхлабва ограниченията. "Резултатите сочат, че без ваксина стадният имунитет няма да е достатъчен да се избегне втора вълна на коронавируса, след като отпаднат ограниченията. Затова мерките за ефективен контрол трябва да останат и след 11 май", е мнението на учените от института "Пастьор". 

Общият брой на заразените с коронавируса във Франция от началото на пандемията е над 178 000, а смъртните случаи са малко над 27 000 души. 

Във видеоконферентен разговор с представителите на регионалните власти във Франция президентът Еманюел Макрон предупреди, че е много рано да се говори за победа над коронавируса, но страната "е поела в правилната посока" с въведените мерки. Според него "като цяло нещата вървят добре“. От началото на седмицата Франция започна поетапно разхлабване на мерките, но правителството предупреди, че във всеки един момент това може да се промени при влошаване на ситуацията и увеличаване на заболеваемостта от COVID-19. 

Франция обяви финансов спасителен пакет от 18 млрд. евро за туристическия сектор, изпаднал в криза заради пандемията от коронавирус. Планът включва 1.3 милиарда евро преки публични инвестиции, както и гарантирани от държавата заеми и разширен достъп до „фонд за солидарност“, обясни премиерът Едуар Филип. Освен това е предвидено отсрочване на изплащането на заеми. Премиерът каза също, че на французите ще бъде разрешено да пътуват за лятната ваканция през юли и август, но само във Франция и задграничните й територии.

- Коронавирусът "може никога да не изчезне", предупреди Световната здравна организация (СЗО), цитирана от Би Би Си. Ръководителят на звеното за извънредни ситуации в СЗО д-р Майк Райън предупреди, че няма смисъл да се правят прогнози кога вирусът ще изчезне. Според него дори и да бъде разработена ваксина, поставянето на заразата под контрол ще изисква "огромни усилия". Над 4,3 млн. души са зараpени с COVID-19 в глобален мащаб, а жертвите надхвърлят 300 000. 

"Важно е да се каже, че този вирус може да се превърне в още един ендемичен вирус в нашите общности и може никога да не изчезне", каза д-р Райън на видеопресконференция от Женева. "ХИВ вирусът не изчезна, но ние се примирихме с вируса". 

В момента има над 100 разработки на потенциални ваксини. Д-р Майк Райън от СЗО подчерта, че има и други заболявания като морбили, които все още не са елиминирани, независимо че има ваксини за тях.

Шефът на СЗО Тедрос Гебрейесус обаче подчерта, че е възможно да се контролира заразата. "Траекторията й е в нашите ръце и всички, ние, трябва да допринесем за спирането на пандемията", каза той. 

- Президентът на САЩ Доналд Тръмп отхвърли като неприемливи предупрежденията на д-р Антъни Фаучи срещу възобновяването на икономиката, пише "Гардиън". "За мен това не е приемлив отговор, особено що се отнася до училищата“, каза Тръмп по повод коментарите на директора на Националния институт по алергия и инфекциозни болести и член на оперативната група за действия срещу коронавируса. Вчера Фаучи се изказа против идеята на Тръмп, който призова училищата и бизнесът да се отворят отново и заяви, че Белият дом си е поставил за цел да има 100 милиона дози ваксина до есента.

Фаучи оспори тази времева линия, като посочи, че нито ваксина, нито лечение могат да бъдат разработени и разпространени навреме, за да се улесни отварянето на училищата през есента. Аргументите на президента за отварянето на училищата са, че коронавирусът е засегнал много малка част от младите хора. "Страната ни трябва да се възстанови колкото е възможно по-скоро и не смятам, че това ще се случи, ако училищата са затворени", каза Тръмп.

Съединените щати регистрираха 1813 смъртни случая от коронавирус през последните 24 часа, с което общият брой на починалите достигна 84 059, сочи последната информация на университета "Джонс Хопкинс". Страната - най-силно засегната от пандемията - сега е потвърдила общо 1 389 935 случая.

- Правителството на Чили нареди задължителна обща карантина за 7-те милиона жители на Сантяго, след като властите отчетоха 60% скок в броя на заразените за 24 часа. Така бе нанесен удар върху надеждата икономиката скоро да заработи, съобщи БГНЕС, като цитира АФП. "Най-тежката мярка, която трябва да обявя, е пълна карантина в Сантяго", местоположението на 80% от потвърдените 34 000 случая в страната, каза здравният министър Хайме Маналич.
Той поясни, че блокада ще бъде наложена и в няколко области, в които бяха премахнати по-ранните мерки - след 2260 нови заразени и 12 смъртни случая през последните 24 часа.

Съобщението идва след правителствено искане до МВФ за гъвкава кредитна линия в размер на около 23,8 милиарда долара за следващите две години.

Блокадата, която влиза в сила в 05:00 часа българско време в събота, означава, че хората ще могат да напускат домовете си само по съществени причини като закупуване на храна или лекарства.

Досега властите в Чили следваха колективна карантинна стратегия за справяне с пандемията. Вечерен час беше наложен в Сантяго и други градове, но карантината беше ограничена до райони с висока честота на инфекции.

Чили има и най-големия брой направени тестове за коронавирус в Латинска Америка - 14 000 на ден и около 200 000 общо.

- Италианското правителство предвижда инвестиции от близо 55 милиарда евро за икономическото възстановяване на страната след епидемията от коронавируса. Указът е от над 500 страници и съдържа около 260 точки, според които Италия ще поеме пътя към възстановяване на икономическия и социален живот след извънредното положение заради COVID-19, съобщи БНР. Над 25 милиарда евро ще бъдат насочени за Компенсационната каса, която изплаща месечни възнаграждения на работници и еднолични фирми, останали временно без работа. В тази посока всеки един работник или еднолична фирма ще получи за април 600 евро, а за май - между 800 и 1000 евро. Малкият и среден бизнес ще бъде подпомогнат с над 16 милиарда евро. Над 3 милиарда ще се инвестират в здравеопазването и за приемане на болничен персонал, както и за обслужването на пациенти при домашни условия. Семействата с нисък годишен доход ще получат бонус от 500 евро за лятна ваканция. Средните предприятия и туристическият сектор са освободени от данъци за юни. Средства са отделени и за селското стопанство, спорта и културата.

- Броят на регистрираните случаи на коронавирус в Индия се е увеличил с над 3700 за последното денонощие и вече възлиза на 78 003, според Министерството на здравеопазването и семейните грижи. В сряда са съобщени 74 281 случая, ден по-рано - 70 756. Според ведомството, 49 219 души са подложени на лечение в страната. 26 234 са се възстановили, 2549 са починали, предава БГНЕС.

Най-тежко засегнат е щатът Махаращра в центъра на страната, където са регистрирани почти една трета от всички случаи в Индия. На второ място е Гуджарат, най-западният щат, с 9 267 случая, Тамил Наду е на трето място - 9 227 случая.

По-рано Министерството на вътрешните работи удължи блокадата в страната до 17 май и възложи на щатите да разделят "червена", "оранжева" и "зелена" зона в зависимост от броя на пациентите с коронавирус. Във всички райони без изключение работата на образователните и развлекателни институции е забранена, границите между щатите са затворени, полетите със самолети, пътуванията във влакове и метрото са забранени с изключение на товарния трафик.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?