Медия без
политическа реклама

Съветниците на Радев изработиха абстрактен план за държавна реформа

Порочният начин на управление, отличаващ се с некомпетентност, корупция и злоупотреба с власт, е основният проблем на страната, смятат на „Дондуков” 2

19 Яну. 2021ЛЮДМИЛ ИЛИЕВ
Илияна Кирилова

Стратегическият съвет към президента Румен Радев публикува пълния вариант на дълго подготвяния от него проект на Национален стратегически документ на България под надслова „За отговорно управление с участие на гражданите“. В прессъобщение на „Дондуков” 2 се твърди, че проектът е бил подложен на „няколкомесечно обществено  обсъждане”, но не става ясно кога и с кого е бил дискутиран. Пълният му текст може да бъде открит тук.

Като цяло документът е силно абстрактен и теоретичен, без конкретни практически решения на проблемите на българското общество и държава. Близо половината от съдържанието му е посветено на критики на аналогичната стратегия, изработена от правителството на Бойко Борисов – Националната програма за развитие България 2020.

Съветниците на Радев смятат, че управляващите не са постигнали стратегическата цел, която са заложили в своята програма, а именно страната ни към 2020 г. да бъде „държава с конкурентоспособна икономика, осигуряваща условия за пълноценна социална, творческа и професионална реализация на личността”. Като примери за неуспеха на управляващите посочват демографската криза, нарастването на бедността и социалното неравенство, високите нива на емиграцията, спадът в чуждестранните инвестиции, лошото състояние на публичните институции и др. И тъй като политическият и управленски модел в страната се запазва същият, подготвяната в момента Национална програма за развитие България 2030 също ще претърпи провал, прогнозират от Стратегическия съвет на държавния глава.

Генералният проблем, считат съветниците на Радев, е заложен в „дълбоки, системни дефекти на модела на управление на държавата и на отношенията между държавата и гражданите”. „Причините трябва да търсим най-вече в порочния начин на управление, който се отличава с некомпетентност, корупция, злоупотреба с власт, липса на отчетност, неефективен контрол и практическа безотговорност. Българската държава се управлява така, че тези, които са на власт, се интересуват единствено от това да задържат властта колкото е възможно по-дълго; властимащите не желаят, а и нямат капацитет да обсъждат и решават най-острите проблеми на нацията”, посочва се в документа на съвета. И се отправя призив за „дълбоко реформиране на държавата, най-вече на модела, по който се получава и упражнява властта”.

Реформите трябва да бъдат насочени в три посоки. На първо място, в преодоляването на непрозрачността и липсата на отчетност от страна на държавните институции, както и на нежеланието им да поемат отговорност. Тук се подчертава ключовата роля на съдебната власт, която страда от липса на публично доверие заради съмненията за политически обвързаности на магистратите, особено по отношение на главния прокурор. На второ място, да се надмогне проблемът с липсата на ефективни инструменти, чрез които българските граждани да упражняват контрол и въздействие върху органите на властта и длъжностните лица. На трето място, да се адресират проблемите на представителната демокрация и политическото представителство, най-вече  публичният контрол над партийните назначения във властта.

„Тъй като често се пита откъде трябва да започне оздравяването, отговорът е ясен, а нагласата в обществото е категорична – от „върха”. На върха на държавата трябва да се създаде нов синтез от морал и компетентност, а това изисква нова система за подбор на елитите, функционираща под контрола на обществото. Необходими са реформи, които да овластят гражданите и да наложат логиката на реалната политическа и управленска отговорност”, изтъкват от Стратегическия съвет. По-ясни стъпки в тази посока обаче не представят.

В техните представи новата визия за развитието на България трябва да бъде подчинена на три цели: 1) Поетапно забавяне и овладяване на демографската криза (преди всичко чрез подобряване на раждаемостта, грижите за децата и семействата, понижаване на смъртността и заболеваемостта, снижаване на емиграцията); 2) Съществено подобряване на качеството на националния човешки потенциал (чрез повишаване на образоваността, квалификацията, мотивацията и условията за трудова реализация на българите); 3) Устойчиво интелигентно икономическо развитие, основано на наука и иновации и на качествено подобрена среда за бизнес и предприемачество, но подчинено на ценностния приоритет на човешкото развитие и на съвременни екологични стандарти.

И тук по-конкретни мерки за постигането на изброените цели не са посочени.

Още по темата