Медия без
политическа реклама

Рая Назарян няма да бъде служебен премиер

Скъсява се "домовата книга" с потенциални министър-председатели, предупреди президентът Румен Радев

31 Юли 2024Обновена
Нямам амбиции за поста, заяви председателят на Народното събрание.
Илияна Димитрова
Нямам амбиции за поста, заяви председателят на Народното събрание.

Днес шефът на парламента Рая Назарян заяви, че ще откаже, ако бъде поканена от президента Румен Радев да заеме поста. "Амбиции да ставам служебен пример на Република България нямам и, ако бъда поканена от президента Радев, ще откажа", беше категорична Назарян.

"Домовата книга", както политиците наричат списъка с висши държавни служители, които могат да станат служебни премиери, става все по-къса, защото все повече хора отпадат от нея. За това предупреди на свой ред Радев в коментар пред медиите днес. Той говори пред журналистите след тържествената церемония, на която бяха връчени дипломите от годишния випуск на Военната академия "Георги Стойков Раковски".

Според поправките в Конституцията, направени миналата година, сред възможните премиери са редица държавни длъжности, като председателят на Народното събрание, управителят и подуправителите на БНБ, шефът на Сметната палата (какъвто е сегашният премиер Димитър Главчев – бел.а.), омбудсманът и неговите заместници. Президентът избира един от тях, който след това определя министрите.

Радев напомни, че когато дойде време за първи път да избира от "домовата книга", някои от потенциалните кандидати за поста подадоха оставка или заявиха публично, че не могат да се нагърбят с тази работа. Според него списъкът ще се скъсява и занапред, което той смята за един от големите проблеми на конституционните промени в служебното правителство, които наскоро Конституционният съд потвърди.

Президентът изтъкна също, че занапред хората, които заемат споменатите държавни длъжности, ще бъдат избирани не само според професионалните си качества, но и според очакването, че могат да станат министър-председатели. Това изкривява самия процес на назначаване на хора в бъдеще на тези позиции, смята Радев.

Той отново подложи на тежка критика поправките в основния закон. "Цялостната оценка за този експеримент е, че той не само не постигна заявената цел – съдебна реформа, но и съществено разклати конституционните устои на държавата. Това е катастрофалният резултат от реформаторския напън на сглобката да използва основния закон като алиби за своето съществуване", твърди държавният глава.

От критиките към парламента Радев се прехвърли и на правителството, което атакува заради назначението на Тодор Коджейков преди месец за директор на Държавния авиационен оператор (бившият "Авиоотряд 28" - бел.а.). Коджейков, напомни президентът, е охранител и спортист, а това нарушава изискванията в длъжностната характеристика на директора, който трябва да бъде летец.

"Или пълна некомпетентност – този министър на транспорта (Георги Гвоздейков – бел.а.) абсолютно нищо не разбира от авиация, или дълбока зависимост и изпълнение на нечия поръчка. Според мен в случая се касае и за двете", посочи държавният глава, като така на практика обвини кабинета, че изпълнява поръчки.

Паралелно с това Радев отново разкритикува решението на парламента, с което се нарежда на правителството да закупи самолети и хеликоптери за гасене на пожари, които да се ползват от МВР. Президентът смята, че тази работа може да се върши с далеч по-малко инвестиции от Военно-въздушните сили, които разполагат с опитни хора, а възлагането й на МВР само ще доведе до дублиране на дейности.

На журналистически въпрос защо не повдигне вълнуващите го въпроси пред Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС), Радев отвърна, че няма кого да повика на него, тъй като "парламентът е в полуразпад и в предизборна кампания, а служебното правителство не носи никаква политическа отговорност". По закон КСНС трябва да се свиква на редовни заседания най-малко един път на три месеца. За последно Радев го събра в средата на 2022 г.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли по същия начин, по който гласувахте на предните избори?