Медия без
политическа реклама

Рашков: До месец големи маси афганистанци ще са до границата ни

ООН очаква да има нови 500 000 бежанци от Афганистан до края на годината

27 Авг. 2021Обновена
Илияна Кирилова

До месец големи маси афганистанци ще са непосредствено да българските граници. Това стана ясно от отговор на парламентарен въпрос на служебния силов вицепремиер и вътрешен министър Бойко Рашков. Това са прогнозите на българските разузнавателни и контраразузнавателни служби, които са включени в щаба, организиран, за да посрещне мигрантските вълни. Рашков заяви, че от Афганистан към Турция и България са тръгнали много хора, които се придвижват на огромни маси, и че това е процес, който се следи постоянно и внимателно. През юли вече е отчетено 6-кратно увеличение на мигрантския натиск в сравнение със същия период през миналата година. 

Рашков съобщи, че мигрантските центрове се запълват бързо - капацитетът им е запълнен на 75,6% - 953 души при налични 1200 места. Вече е отворен допълнително центърът в Елхово, който е с 200 места. Има готовност за отварянето и на Любимец. Към момента няма идея да се изграждат нови центрове.

Бежанските центрове обаче са едва 29% заети - 1486 души при 5160 места. Така и не става ясно къде изчезват хората, които всекидневно се хващат в страна. Само през последните месеци бяха залавяни по 40-70 нелегални мигранти. Още по-интересно е къде са се изпарили и хората, които са били в бежански центрове в очакване на бежански статут.

Съществуващите към момента национални планове се преглеждат. В готовност сме, планираме в близките дни да съберем Съвета за сигурност към Министерски съвет, за да приеме конкретни идеи и предложения. Това пък заяви служебният премиер Стефан Янев в пленарната зала на въпрос за бежанската вълна от Афганистан.

Това, което правят българската държава, правителството и всички ангажирани служби, е да следят обстановката в Афганистан и да подготвят националната система за защита на сигурността да реагира адекватно на увеличаване на мигрантската вълна. Има известно увеличение на мигрантския натиск към границата на България, добави Янев. 

Ситуацията в момента се контролира от МВР и неговите структури. Личният състав, който патрулира, е увеличен с 600 души и е оборудван с допълнителни средства за наблюдение и високопроходими автомобили. Прегледани са всички планове, има допълнителна координация вкл. с представители на МО през изминалата седмица. Има готовност за увеличаване на патрулите, вкл. с подпомагане от въоръжените сили, било по суша, въздух или море, ако е необходимо, уточни Янев.

"За опазване на границата имаме два обекта - първостепенно значение е границата с Турция, където са основните пътища за преминаване, но и границата с Гърция. И на двете граници са направени координации с държавите съседки по линията на миграцията и по линията на МВР и на национално ниво е направена организация. Съгласен съм с оценката, че временното възпрепятствано съоръжение по границата не е в добро състояние, има участъци, нуждаещи се от спешен ремонт. Парламентът може да помогне с допълнителен бюджет за оградата по границата. Обмисляме и сме пред вземане на решение да централизираме дейността по охраната на държавата граница изцяло върху МВР, тоест Гранична полиция. В момента има смесване на отговорностите - областните управители имат отговорност за поддържане на съоръжението, т.нар. ограда, а Гранична полиция охранява", каза още Янев.

 

ООН очаква да има нови 500 000 бежанци от Афганистан до края на годината

ООН обяви, че се подготвя за изселване от опустошения от насилие Афганистан на още 500 000 бежанци до края на 2021 г.

„В момента в Афганистан има хуманитарна извънредна ситуация - заяви Кели Клементс, зам.-върховен комисар на Върховния комисариат за бежанците към ООН (ВКБООН). - Това очевидно е наистина динамична ситуация. Планираме действия за различни сценарии, включително масово изселване. Ние се подготвяме за около 500 000 нови бежанци в региона. Това е най-лошият сценарий".

Г-жа Клементс подчерта необходимостта от засилване на подкрепата за съседните на Афганистан страни, които вече приемат над 2,2 млн. бежанци и в които скоро мож да има нов приток от хора, търсещи убежище.

Тя заяви също така, че дори и преди талибаните да дойдат на власт, хуманитарната ситуация в Афганистан се е влошила драстично. Половината от населението вече се нуждае от хуманитарна помощ, а половината от всички деца под 5 г. страдат от остро недохранване.

ООН апелира за спешна помощ от близо $300 млн. за финансиране на плана за приемане на бежанци. Според Клементс, по-специално Иран и Пакистан, които заедно приемат 90% от афганистанските бежанци в региона, заедно с около 3 милиона други афганистанци без статут на бежанци, „ще се нуждаят от много подкрепа“, каза тя.

Още по темата