Президентът Румен Радев изглежда няма проблем с това да заема абсолютно противоположни позиции.
Вчера той обяви изневиделица, че смята да внесе в Народното събрание предложение за произвеждане на национален референдум за въвеждането на еврото. През 2022 г. обаче, на негова среща с "Възраждане", той обяснява надълго и широко как европейските закони не позволяват провеждането на такова допитване, за каквото настояваше партията на Костадин Костадинов. Видео от тази среща разпространиха вчера "Господари на ефира":
— FORZA ELENA GUNCHEVA (@elenaultras) 9 май 2025 г.
В него се вижда как Радев използва същите аргументи, които сега използват противниците на обявената вчера от него идея. Един от тях е, че в хода на присъединителния процес на България към ЕС държавата ни е дала съгласие за участие в паричния съюз, включително и за приемането на еврото, т.е. сега няма как да се откажем от него. Радев посочва, че "провеждането на референдум по въпроси, уредени във вече приети международни договори е невъзможно, също така има ограничение и от Конституцията".
Също така, през месец март тази година държавният глава заяви пред студенти в Пловдив, че няма как да издаде указ за провеждане на референдум за еврото. "Защото това не ми е в правомощията. Подписката е внесена в НС и указ може да издаде само българският парламент. Ние още с влизането в ЕС сме поели ангажимента да се присъденим към еврозоната. Но най-важното е да удовлетоврим бизнеса, гражданите и Маастрихтските критерии. Несъмнено влизането в еврозоната ще ни донесе редица ползи. Аз апелирам управляващите, че трябва да бъдат създадени необходимите условия, т.е. да има орган, който да избегне всякаква спекула в началния етап с цените", коментира на 13 март 2025 г. той.
"Българските правителства имат ангажимент към договор, сключен с ЕС, но техният най-голям ангажимент е към българските граждани", отговори днес Румен Радев в Кричим на въпросите защо е променил позицията си. "Когато искаш извънреден Конвергентен доклад за еврото и в същото време мерките за защита на покупателната способност на гражданите и конкурентноспособността на бизнеса се свеждат до декларации, то тогава напрежението сред обществото расте и доверието спада. В такъв момент е най-добре и самите управляващи, които претендират, че защитават хората, да потърсят подкрепата им. Защо се страхуват, е друг въпрос", коментира Радев.
По думите му, когато преди време КС се е произнесъл по темата, съдът е разгледал друг въпрос с друго съдържание и формулировка. "Аз не казвам за или против еврото, а искам българският народ да се произнесе за готовността и временната рамка", заяви той. Според него "референдумът е изход", когато институции с критично ниско доверие вземат решения по стратегически въпрос за общото ни бъдеще. "Референдумът е изход чрез постигане на консенсус. Търся консенсус в българското общество и снижаване на напрежението. Ако управляващите го разбират, трябва да потърсят подкрепата на българските граждани, за да имат опора. Разчитам на всички демократични сили", заяви президентът.
"Предложих референдум, а не партия", посочи още той по повод съмненията, че подготвя почвата за своя партия.
Председателката на парламента още няма мнение
Наталия Киселова, председателка на парламента, отговори уклончиво по повод предложението на Радев за референдум за приемането на еврото през 2026 г. От с.Николаево тя каза, че първо ще изчака предложението да постъпи в парламента заедно с мотивите. На въпрос дали въпросът на референдума е противоконституционен, тя каза: "Въпросът е спорен". Киселова припомни парламентарната процедура за насрочване или отхвърляне на референдум. Тя стана шеф на парламента по предложение на БСП. Социалистите, които участват в актуалното правителство, още не са взели отношение по предложението на Радев.
Борисов призова НС бързо да отхвърли предложението за референдум
За сметка на тях, Бойко Борисов, който до днес не се беше изказал по темата, днес я коментира на брифинг. "Народното събрание трябва категорично да отхвърли и дори да не разглежда предложението на президента Румен Радев за референдума за еврото, защото е противоконституционно", каза лидерът на ГЕРБ и призова ПП-ДБ, "ДПС-Ново начало" и АПС да бъдат единни и да го отхвърлят.
"Процесът е завършен и само след месец ще имаме положителен конвергентен доклад. Ако този референдум бъде допуснат, можете да забравите за еврозоната не само през 2026 г., а и през 2036 г. Това е шанс за България. Протегнатите ръце за единство ще са по-силни от юмрука на Румен Радев. Да бъдем силни и единни сега. Няма значение, че кабинетът се казва "Желязков", кабинетът се казва "България сега", призова Бойко Борисов.
"Играта на президента Румен Радев е с датата. От една страна, той цели все пак да е за еврозоната, а от друга - да си играе със страховете на хората. И на трето място да разбие управляващото мнозинство", заяви още Борисов. "Опасно е това, което се прави. В Брюксел са изключително разтревожени. Парламентът по най-бързия начин да отхвърли предложенията за еврото. Референдум трябваше да бъде поискан преди конвергентния доклад. Сега хората на Радев чуха, че конвергентният доклад ще бъде положителен и еврокомисар ще дойде на 4 юни, за да го прочете. Той трябваше да го поиска преди 4 години", каза Борисов.
МС защити еврото с клип
Министерският съвет публикува във профила си във facebook клип, с който защитава цивилизационния избор на България да е член на ЕС и да приеме еврото като официална валута.
Дистанциране
След Крум Зарков и Атанас Пеканов се разграничи от искането на Румен Радев да се проведе референдум преди приемането на еврото в България през 2026 г. Той беше вицепремиер по европейските средства в четири поредни служебни кабинета, назначени от президента между 2021 и 2023 г.
"Пътят на България е само един - към пълна интеграция и задълбочаване на връзките с Европа. На всички избори българите доминиращо гласуват за партии, които защитават това виждане от години. За мен това е напълно достатъчен демократичен избор за продължаване на тази интеграция чрез най-логичните следващи стъпки, включително влизането в еврозоната", казва икономистът в своя пост във Facebook и X, публикуван след извънредното изявление на Радев в петък вечер. Пеканов подчертава, че общата европейска валута "не е магичен процес на автоматично забогатяване, но ще ни направи по-силни и стабилни в едни бурни времена и ще ни помогне по-бързо да се доближим до европейските стандарти на живот".
"Румен Радев вече няма моралното право да се нарича президент на европейска България. С акт като днешния сме още по-убедени, че подмолните хибридни атаки, водени от "наведената държавна глава" дни преди обявяването на резултатите от Конвергентните доклади, няма да ни отклонят от крайната цел - членство в еврозоната. Там е място за силните и смелите държави, каквато България доказа, че е", написа и финансовият министър Теменужка Петкова.
Пътят на България е само един - към пълна интеграция и задълбочаване на връзките с Европа. На всички избори българите доминиращо гласуват за партии, които защитават това виждане от години. Това е напълно достатъчен демократичен избор за продължаване на тази интеграция -
— Atanas Pekanov (@atanaspekanov) 9 май 2025 г.
Още през 2016 г. генерал Леонид Решетников предрича каква ще е ролята на Румен Радев в българската политика, като казва, че "ще бъде инструмент България да излезе от НАТО и ЕС"